Özbekistan Şevket Senfoni Orkestrası, İstanbul’da dinleti verdi

Başakşehir Belediyesi marifetiyle Türkiye- Özbekistan diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30. yılına ithafen Özbekistan Ihtişam Senfoni Orkestrası konseri düzenlendi.

Konser, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Özbekistan Hars Bakanlığı ve Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliğinin katkılarıyla, Bahçeşehir Hars ve Müzakere Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Orkestra Şefi Kamoliddin Urinbaev, dinleti öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada orkestranın Türkiye’da ilk defa dinleti verdiğini söyledi.

“Dünya turnesinin ilk durağının Türkiye olmasından haddinden fazla mutluyuz”

Türk halkının firez, tekellüm ve alelhusus dahi müziğe çokça önem verdiğini dile getiren Urinbaev, “Bu dinleti Özbekistan Azamet Senfoni Orkestrası’nın dünya turnesi kapsamında gerçekleştiriliyor. Türkiye’dahi ilk defa konser veriyoruz ve turne kapsamında ilk durağımızın Türkiye olmasından dünya çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bağımsızlığını zar ettiğinde Özbekistan’ı tanıyan ilk talih olduğunu vurgulayan sanatçı, şunları kaydetti:

“Konserimiz Türkiye-Özbekistan diplomatik ilişkilerin 30. yılına ithaf ediliyor. Tığ de sanatçılar olarak Özbek halkı yerine bu konseri benzeri teşekkür ve ayrımsız zamanda ayrımsız kutlama niteliğinde gerçekleştiriyoruz. Bu birlikte bizim üzere onur ve şereftir. Zaman 80’e mail sanatçımız sahneye çıkıyor. Bunun yanında Özbekistan’ın yeryüzü meşhur solistleri da bizlerle ayrımsız sahneyi paylaşıyor. Konseri ilişkilerin 30. yılına ithaf ediyoruz fakat repertuvarımızda hoppadak Özbek ve Türk eserleri değil bire bir zamanda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye özellikle tutmak için hep Türk dünyasından eserler bile var ve hepsine ithaf etmiş oluyoruz.”

Kamoliddin Urinbaev, sanatçıların tıpkı zamanda birer firez elçisi olduklarını, diplomatik alanda muhteşem roller üstlenmelerinin kendilerine ayrı bire bir rehavet yüklediğini söyledi.

“Birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz daim olsun”

Özbek halkı hesabına Türk halkını yeryüzü sıcak duygularla ve kardeş kardeş selamladığını tamlayan Urinbaev “Özbek halkı ile Türk halkı arasındaki birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz daima olsun. Cenabıhak nazarlardan korusun, temas ahit böyle pir günlerde, sunturlu etkinliklerde aynı arada tevessül etmek hepimize baht olsun.” değerlendirmesini yaptı.

Konserde Türkiye, Özbekistan ve acun müziklerinden “Uzbekistan temadi My Motherland”, “Nazende Sevgilim”, “Kamer Yağız Ceviz”, “Malihülya”, “Mavrigi” ve “Surnay Iyazgı”nın da beyninde bulunduğu 18 yayın dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

Geceye Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu, TÜRKSOY yetkilileri, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu temsilcileri ile Türk ve Özbek müzikseverler katıldı.

Orkestra hakkında

Özbekistan Devlet Senfoni Orkestrası, yerli ve uluslararası yarışmalarda ihsan kayran canlı müzisyenler, yetenekli öğrenciler ve ayrıksı senfonilerin etkili katılımcıları ile 2014’te kuruldu.

Kuruculuğunu, orkestra şefliğini ve nutuk yönetmenliğini ilk namına Kamoliddin Urinbaev’in üstlendiği orkestranın deneyim listesinde senfonik müziklerin yanı sıra pop, ayrımlı ülkelerin millî müzikleri ve gündeş müzikler vadi alıyor.

Orkestra antrparantez bugüne büyüklüğünde Japon piyanist ve kompozitör Keiko Matsui, İngiliz kemancı Vanessa Mae, Alman bas Rene Pape, Rus piyanist ve kompozitör Kirill Richter ile Özbek sanatçılar, İtalya, Rusya ve Mutedil Asya’dan adlı müzisyenlerle eş performanslar sergiledi.

Yurt süresince ve dışında bir nice dinleti veren orkestra, Son Teşrin 2018’da, Şubat 2019’dahi ve Eş 2022’birlikte Kuveyt’e birlikte üç devir gerçekleştirdi. Özbekistan Ihtişam Senfoni Orkestrası, bu konserler, Kuveytli kompozitör ve sanatçılarla ortak çalışmaların ardından Kuveyt’te Dr. Amer Jaafar tarafından yazılan eserlerden oluşan önce albümleri “İpek Yolu”nu yayınladı.

Bu sene ise topluluk, anadan görme Kore Operası olan “Chkhunkhyandzhon”un Koreli solistlerle sahnelenmesine ve Nikolai Rimsky-Korsakov’un “Scheherazade” ünlü balesinin Alisher Navoi’nin adını taşıyan Çap Akademik Tiyatrosu’nda sunulmasına katıldı.

Topluluk bir zamanda son biraz yıldır kanserli ayrıntılar yararına konserler düzenliyor.Share: