Pakistan’a arkalama malzemesi haiz beşinci “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Afet ve Acil Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda aynı araya mevrut sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insani yardım malzemelerini sel felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak beşinci “İyilik Treni” Sazak’den yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını başlamak amacıyla besin ve hıfzıssıhha malzemelerinden oluşan insancasına yardımla yola çıkma beşinci “İyilik Treni” üzere Sazak’in Tarsus ilçesindeki Yenice Lojistik Müdürlüğü uğrunda merasim düzenlendi.

Törene, Sazak Valisi Ulu Hamza Güreşçi, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Aslan, Tarsus Kaymakamı Valör Sertel Otcu, İl Kurnaz Komutanı Tuğgeneral Temiz Çarıkcıoğlu, başka tören düzeni üyeleri ve ilgililer katıldı.

Vali Pehlivan, törende, arkadaş ve cömert talih Pakistan’da çokça büyük sel afetlerinin yaşandığını anımsattı.

Bu afetlerinin hasarların büyük olduğunu dile getiren Güreşçi, bu kapsamda Türkiye’den Pakistan’a insancasına müzaheret kampanyasının başlatıldığını aktardı.

Trende kayran alan yardımların miktarıyla ilişik hikmet veren Güreşçi, “Mersin, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kayseri, Burdur, Isparta, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Malatya’da toplanan yardımlar bu trenle Pakistan’a misil matlup. 633 ton 703 kilogramdan oluşan 40 bin 98 besin ve hıfzıssıhha kolisiyle un paketini 28 vagonla Mehabet Demiryollarına ilişik trenimizle uğurluyoruz.” diyerek konuştu.

Pehlivan, arkalama malzemeleriyle alay malay dualarını ve bereketli dileklerini dahi gönderdiklerini belirterek, bugünlerde yardımlaşma ve dayanışmanın kocaman olduğunu söyledi.

“İyilik Treni”, daha sonraları dualarla Pakistan’a uğurlandı.Share: