Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Kıyamet ve Müstacel Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insancasına yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin otağ ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’de, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Transport Genel Müdür Yardımcısı Sakil Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Genel Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’de yaşanan başat afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların de afetzedelere çabuk tıpkı şekilde ulaşmasını temenni fail Bozkurt, “Umut ediyoruz kim trenlerle revan hem yardım paketleri hem hijyen kolileri hem da deri ve battaniye üzere anne insanca yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların ana ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek düş ediyoruz.” dedi.

Müzaheret trenlerinin koordinasyonunda dört mıntıka belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin Ağacı, Van ve Kocaeli’nde koyulmak için sıhhat trenlerimiz yola daha çok. Geçtiğimiz salı günü Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları üstelik Pakistan’a erişmiş olacak.”

“Tüm demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Kilolu Altun üstelik 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insanca arkalama malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Biraz bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplanmış 3 bin 991 kilometre ara mezuniyet edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin gerekseme sahiplerine benzer olan genişlik bodur sürede ulaşması amacıyla trenin geçtiği güzergahtaki eksiksiz demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi de yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan kısaca 350 titrem gıda yardımının Pakistan’bile yaşanan besin sorununa mehabetli oranda katkıda bulunduğunu tabir eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz olağan atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara hareketli trenler amacıyla arkalama hazırlayan valilik, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Okumuş, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: