Pamukova’da ayva üreticileri faziletli rekolte beklentisiyle hasat mesaisinde

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde ayva üreticileri, faziletli rekolte beklentisiyle hasat mesaisi yapıyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne sâdır ilçenin bildirme makro sağlık kaynakları beyninde düzlük düzlük coğrafi tescilli “Pamukova ayvası”, ağaçlardan toplanarak bahçede kalitesine göre ayrılıyor.

Daha sonraları paketlenen ayva, traktörlere yüklenerek istiflenmek amacıyla soğuk çekicilik depolarına taşınıyor.

Bölgede yetiştirilen ayva, çöz piyasanın birlikte Rusya ile birçok Avrupa ülkesine gönderiliyor.

Pamukova Kültür Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, Pamukova’bile yetiştirilen ayvanın, bölgenin arazi yapısı ve abuhava şartları zımnında haddinden fazla birinci sınıf olduğunu söyledi.

Ayvanın umu gören bir sonuç olduğunu dile getiren Ulukaya, “Pamukova ayvası denilince tüccarımız satmakta sıkıntı çekmiyor. Pamukova, Geyve ve Sapanca bölgesindeki ayvamız, Türkiye’nin ihtiyacının yüzdelik 60’ını karşılıyor. Yüzdelik 30’u dış satım Avrupa ve Rusya’ya, yüzdelik 70’ini bile bağırsak piyasada tüketiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ulukaya, üreticinin bu yıl verimden memnun olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Bu yıl üreticimiz nitelik ve verimden çok kıvançlı. Geçtiğimiz yıllarda dönümüne 3 ton aldığımız bahçelerden alelumum bu yıl 4 ton civarında ayva alıyoruz. Rekolte ve kalite kendisine gerçekten bu sene memnunuz amma denk adına maalesef istediğimizi yerlerde değiliz. Bu birlikte çiftçimizi mağdur etmekte. 13 bin dekar üzerinde ayva yetiştiriciliği yapılmakta, bu yıl 45-50 bin titrem rekolte bekliyoruz.”

Ayva fiyatlarının sabık yılla ayrımsız olduğunu tabir eden Ulukaya, “Fiyatlar bu sene 2,5-4 lira aralığında, tüccar dalında alım yapıyor amma bunun maliyeti filhakika 5-6 lira.” dedi.

Ayva üreticisi Hasan Baht dahi 150 dönüm ayva bahçesi olduğunu belirterek, “Bu yıl rekolte ve ayva kalitemiz domuzuna. Sabık yıla bakarak pazarlamada biraz sıkıntılarımız var. Bu yüzden bölgemizde genel yerine üreticiler ürünü öz imkanlarıyla deposuna alıyor. Kış meyvesi olduğu için şu zaman ciddi benzeri tüketim yok. İnşallah gür olacak, umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Pamukova ve Geyve ayvasının aroması henüz değişik”

İlçede sebze ve yemiş tüccarlığı fail İsa Gürel ise ayvanın bağırsak piyasada Trabzon, Rize, Cıvıl Cıvıl, Erzurum, Erzincan, Ankara, İstanbul kabil illere, dar dışında ise ağırlıklı namına Rusya ile Avrupa ülkelerine gönderildiğini kaydetti.

Türkiye’nin temas yerinden ayva alımı yaptığını dile getiren Gürel, “Pamukova ve Geyve ayvasının aroması elan ayrımlı. Bu bölgenin ayvası onun için haddinden fazla tercih ediliyor.” dedi.

Share: