Paraguay raks grubu Ballet Movimientos Ankara’da hayal aldı

Güney Amerika ülkesi Paraguay’ın raks grubu Ballet Movimientos başkentte sahne aldı.

Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla, Ankara Üniversitesi Şalter ve Ruz Coğrafya Fakültesi’nde “Türkiye-Paraguay İlişkilerinin 70. Sene Dönümüne Doğru Paraguay Millî Balesi Ziyareti” etkinliği düzenlendi.

Açılışta mütekellim Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Lansman ve Firez İşleri Umumi Müdürü Büyükelçi Ayda Adlı, Paraguay-Türkiye ilişkilerinin 1953’te tesis edildiğini anımsatarak iki ülkenin coğrafi uzaklıklarına rağmen sonuç yıllarda düet ilişkilerinde ferah bir ivme yakaladığını anlatım etti.

Ünlü, Türkiye’nin Paraguay ile ilişkilerini elden düet kapsamda değil birçok platformda yetiştirmek istediğini belirterek, ati yıl Türkiye’nin kuruluşunun 100. yılı Paraguay ile diplomatik ilişkilerinin tesisinin 70. yıl dönümü namına öne çıkacağını ve Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla düet ilişkileri ve diplomatik bağları derinleştirmeyi dilek ettiklerini dile getirdi.

Konuşmanın arkası sıra Paraguaylı raks grubu “Ballet Movimientos” ülkeye hususi raks gösterileri icra ederek şarkılar seslendirdi.

Çok sayıda davetlinin saha aldığı etkinlikte gösteriler gusto topladı.

“Dünyada insansız, sanatsız hiçbir özdek olanaksız”

Raks gösterisinin tanıtımı ve koordinasyonuna katkıda kâin Paragaylı gazeteci Mili Britez, AA muhabirine yaptığı açıklamada dans gösterisinin Paraguay’ın umum kültürünü yansıtan tıpkı ilke olduğunu söyledi.

Britez adam olmanın damarlı şeyleri tahrifat gücüne iyesi olmak anlamına geldiğini düşündüklerini belirterek, “Biz hayatımızda acıları, incitici olayları yaşadığımızda bunları cıvıl cıvıl benzeri şeylere dönüştüren ayrımsız ülkeyiz. Bu yüzden dağ benzeri durumu sanata, müziğe yönlendirerek bu acı durumu değiştirebiliriz. Dünyada insansız ve sanatsız hiçbir şey olamaz.” şeklinde konuştu.

Paraguay kültürünün halihazırda iki değişik dili konuştuğunu ve ülkedeki kültürün bir nice ögeyi, sanatı tıpkı araya getirdiğini kaydeden Britez, “Şurası söyleyebilirim ki Paraguay sanatın kaynağıdır. Bu sanatımıza de yansımıştır.” dedi.

Etkinliği tahsis etmek üzere İstanbul’dan Ankara’ya geldiklerini ve bu gösteriden sonra Mersin’e gitmeyi planladıklarını belirten Britez, bu soy etkinliklerle ülkelerini tanıtmak istediklerini dile getirdi.Share: