Paris 2024 Olimpiyat Oyunları amacıyla Eleme Turnuvaları iki turda düzenlenecek

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için Eliminasyon Turnuvaları iki turda düzenlenecek. İlk turda FIBA Olimpiyat Dolay Eliminasyon Turnuvaları, ikinci turda ise FIBA Olimpiyat Eliminasyon Turnuvaları oynanacak.

FIBA Model Yerleşmiş yoluyla, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları amacıyla Eleme Turnuvaları iki turda düzenleneceği açıklandı. İlk turda FIBA Olimpiyat Civar Eleme Turnuvaları (FOPQT), ikinci turda ise FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları (FOQT) oynanacak.

Civar elemelerde FIBA Acun Kupası Elemeleri’nden ati 40 mızıka savaşım edecek. Bu 40 takımın 28’i ikinci turda oynayan amma Dünya Kupası’na ortaklık hakkı kazanamayan takımlardan, 12’si dahi ikinci tuğra yükselemeyen sunu faziletkâr puana eş takımlardan seçilecek. Bu takımların kıtasal adına dağılımı; Afrika’dan 8, Amerika’dan 8, Asya’dan 8 (Okyanusya dahil), Avrupa’dan 16 bando şeklinde olacak ve her mıntıka için turnuva formatı FIBA Format Yerleşmiş vasıtasıyla kararlaştırılacak.

Yöre elemelerden 5 topluluk FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne paydaşlık hakkı kazanacak. Bu 5 takımın kıtalara dağılımı ise Afrika’dan 1, Amerika’dan 1, Asya’dan 1(Okyanusya karışma), Avrupa’dan 2 topluluk şeklinde olacak.

Davet edilen takımlardan herhangi birinin daveti akseptans etmemesi yahut temas nedenle katılamaması yerinde, FIBA Suret Oturmuş eliyle hırçın kararlaştırılmadıkça, aynı kıtadan doğrudan iştirak hakkı kazanamayan benzeri ahir en efdal sıradaki topluluk ve takımlar nida edilecek.

Elemelerde bilcümle kıtaları temsilen 24 takım uğraş edecek. Katılacak ülkelerin dağılımı Afrika’dan 1 (Olimpiyat Oyunları’na direkt katılamayan sunma bol bando), Amerika’dan 1(Olimpiyat Oyunları’na aracısız katılamayan yeryüzü ongun mızıka), Asya’dan 1(Olimpiyat Oyunları’na direkt katılamayan bildirme ongun bando), Olimpiyat Oyunları’na doğrudan katılamayan sıradaki 16 yeryüzü gani mızıka (kıtalarına bakılmayacak) ve Ön Eliminasyon Turnuvaları’ndan ati 5 takım şeklinde olacak.

Eliminasyon Turnuvaları’nda uğraş edecek 24 bando, 6’şar takımlı 4 ayrı turnuvaya dağılacak. Öge yerine, değme kıta tıpkı FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvası’na familya sahipliği yapması gerekecek. Gelişigüzel turnuvanın kazananı Olimpiyat Oyunları’na katılım hakkı kazanacak.

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvaları 12-20 Ağustos 2023 tarihlerinde gerçekleşecek. FIBA Olimpiyat Eliminasyon Turnuvaları’nın tarihi ise daha sonra açıklanacak.

Türkiye, FIBA Olimpiyat Yöre Eleme Turnuvaları’nda savaşım ika hakkı kazanmıştır. – İSTANBUL

Share: