Pasaportsuz girişin ardından hafta sonları mevrut Bulgar sayısı 20 bini buldu

PASAPORTSUZ Türkiye’ye girişlerine imkan tanınmasının peşi sıra Edirne’ye alışverişe gelen Bulgar turist sayısı temas güzeşte artıyor. Edirne Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Hafta sonları bizim maksimum rakamlarımız 12 bin ile 16 binlere çıkmıştı. Demin 20 binleri görüyoruz. Şehir ekonomisi açısından kilolu anlamda ayrımsız katkı sağlıyor” dedi.

Resmi Gazete’üstelik yayımlanan kararla Bulgaristan vatandaşlarının 28 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye pasaportsuz girebilmesine imkan tanındı. Uygulamanın ardından Bulgaristan’dan, Edirne’ye değme aksata için gelenlerin sayısı değme güzeşte gün arttı. Devir otobüsleri ve hususi araçlarıyla gelen Bulgar turistlerin, iğneden ipliğe birden seçkin şeyi satın alarak güç başı sayı farkı 100 ila150 euro harcadıkları belirtildi. Bulgarlar, ahzüita merkezleri ve kurulan halk pazarlarına büyüklüğünde hızla her yerde kâin gelişim yerlerinden ahzüita yaparak ülkelerine dönüyor.

‘HAFTA SONU GELİŞİLERİ  20 BİNE ÇIKTI’Edirne Tecim Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Cumhurbaşkanlığı kararından sonraları kimlikle girişlerde ciddi anlamda bire bir artış var. Önümüzdeki günlerde bu artışın henüz birlikte artacağını bekliyoruz. Çünkü kapılarımız vahim anlamda hareketli. Bilinen gurbetçi antre ve çıkışlarımız var. Oranlama ediyorum, önümüzdeki günlerde kapıların rahatlamasıyla bu arada Bulgaristan’dan gelen misafirlerde ciddi bire bir çoğalma yaşayacağız. Bir Vakitler genelde andıran bölgelerden geliyordu. Amma kimliklerle girişlerle beraber Karadeniz ve iç bölgelerden da gelişler bitmeme ediyor. Genelde 180 kilometre civarında bire bir methal güzergahı vardı, bu 350-400 kilometreye büyüklüğünde çıktı” dedi.Kapıkule ve Hamzabeyli hat kapılarından hafta sonları 12 bin ila 16 bin seyyah methal yaparken, kimlikle methal imkanının arkası sıra bu sayının 20 bine çıktığını söyleyen Zıpkınkurt, “Demincek 20 binleri görüyoruz. Site ekonomisi açısından yoğun anlamda ayrımsız katkı sağlıyor. Şu anda konaklamalarımız doğrusu gurbetçilerle bu arada mahmul. Bakım sektöründe müteharrik arkadaşlarımız yeterince yanıt verebiliyorlar. Edirne, bakım sektöründe ve turizmde gelişiyor. Tutum ediyorum kim önümüzdeki günlerde gurbetçilerin bitmesiyle kaynak rakamları görebileceğiz” diye konuştu.’3 MİLYON BULGAR TURİST BEKLİYORUZ’Zıpkınkurt, Edirne’ye ahzüita üzere mevrut Bulgar turistlerin sayılarında geçtiğimiz yıllara bakarak yüzde 30 artım beklediğini belirterek, “Kimliklerle girişlerle bu arada yıl sonuna büyüklüğünde Bulgar gezgin gelişi 3 milyonu zarif” dedi.Edirne’dahi pazarcı esnafından Mehmet Çipo, kimlikle girişin başlamasının peşi sıra Bulgar turistlerin gelişlerinde artım olduğuna dikkat çekerek, “Bulgaristan’dan kimlikle mevrut haddinden fazla var akıbet 2-3 haftadır. Cumhurbaşkanının açıkladığı genelgeden sonraları kimlikle geliyorlar. Leva yükseldiği amacıyla alışverişleri arttı. Ama demincek Almancılar dönüyor, gümrük kapıları korkulu, 1-2 hafta bilahare bundan sonra varidat. İşler çokça açılır” dedi.’RAHAT BİR ŞEKİLDE GELDİK’Bulgaristan’birlikte faal soydaşlardan Aysel Dursun, eşi Hasan Dursun ile birlikte kimlikle Türkiye’ye giriş yaptığını söyledi. Dursun, “Türkiye’ye kimlikle giriş yaptık, çokça abat aynı şekilde geldik. Buradan Bulgaristan vatandaşlarına sesleniyorum, çıksınlar, gelsinler. Seçme molekül çokça birinci sınıf ve huzursuz. Ego bin leva bozdurdum ve 10 bin liralık harcadım” dedi.Türkiye’ye Bulgaristan’dan kimliğiyle antre yapan Mustafa Mitkov dahi “Bizim için berbat ve akıllıca. Buradan ayakkabı alıyoruz, alışveriş yapıyoruz eş amacıyla. Gelişigüzel şeyi satın alıyoruz. Bizi kurtarıyor, zira abat geliyoruz. Ara Sınav muafiyeti ile cümle gelebilir. Demin Türkiye’ye akmak elan mahdut” dedi.

Erdinç Pehlivanov ise, “Ahzüita üzere temas hafta buradayız. Kimlikle, çokça şen geldik” diye niteleyerek konuştu.

Share: