Pileki taşının Rize’deki akıbet ustası mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Pileki taşının Rize’deki son ustası mesleğini yaşatmaya çalışıyor

RİZE – Rize’üstelik Pileki Taşı el işi mesleğinin serencam ustalarından Mustafa Yılmaz, unutulmaya yüz tutmuş mesleği üzere bakir ustalar yetiştiriyor.

İlçeye sadık Çiftlik köyünde ruhlu 73 yaşındaki Mustafa Yılmayan, ilkokul zamanlarında babasına yemek çıkarmak için gittiği Pileki mağarasından ilerleyici yaşlarında kankızıl kendisine çıktığını söyledi.

Pileki ustası Mustafa Yılmayan, babasına aşındırmak taşıyarak işe merak sardığını anlatım ederek “Ben ilkokula giderken babamın yanına kemirmek getirirdim. Babam burada çalıştığı zamanlar yanına dirimsel, ona arkalama ederdim. Özge komşularımız ve babamın arkadaşları çalışırken onlara göre, müzaheret ederek elim alıştı ve başladım. Savmak oldurmak için pilekiyi işleyebilirim. Izgara taşı yapabilirim. Güveç kabı yapabilirim. O şekilde kul pileki taşını işleme işine alıştım” dedi.

Pileki taşının ayrımlı türleri olduğunu tamlayan Yılmayan “7-8 parça türü var. Sertinden yumuşağına kadar nitelik kalitedir. İyi kalitede taşa rastladığın antlaşma onla beraber savmak pişirilebilecek kase yapabiliriz. Alışılagelen taştan yapamayız patlar o taş” diye konuştu.

“Gençlere bu işi yapmaları amacıyla tavsiyede bulunmamız geçişsiz” diyen Yılmayan “Çalışıp en azından bu mesleği uğraşı olarak yapmaları geçişsiz. Zorla gençlere bu işi yaptıramam. Benim torunum varda burada değiller. O yüzden de ben onlara bu mesleği öğretemedim. Deminden tığ ayrımsız kurs açtık ve kursa katılan 5-6 arkadaşımıza bu sanatı öğretmeye çalışıyoruz. Haftanın muayyen günlerinde ibret veriyoruz. Gençlere tavsiyem; kafelere gideceklerine benim yanıma gelip, çalışmasalar dahi uğraşı kendisine bizi izleyerek bu mesleği öğrensinler. Bizi izledikten sonraları ihtimal bu mesleği sever ve ‘Bende bu işi yapayım’ der” şeklinde konuştu.

Share: