PROF. DR. ÖZLÜ: COVİD-19’U HAFİF GEÇİRENLERDE DA DIRIMSEL ZORA GİRENLER VAR

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Haber Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Covid-19 sonrası hayatı zora giren hastalar var ve bunların benzeri kısmı bu hastalığı ayakta hafif geçirmiş şahıslar. Genel itibariyle baktığımızda kâh hastalarımızın Covid-19 sonrası ince süren semptomları olabiliyor” dedi.
Keyif Bakanlığı Koronavirüs Fen Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 sonrası gelişen hastalıklara ait değerlendirmelerde bulundu. Özlü, “Covid-19 sonrası hayatı zora giren hastalar var ve bunların ayrımsız kısmı bu hastalığı ayakta belli belirsiz geçirmiş eşhas. Umumi itibariyle baktığımızda bazen hastalarımızın Covid-19 sonrası ayrıntılı süren semptomları olabiliyor. Bayağı ağır sıklet ağırbaşlı semptomlar olanlar da var. Yani soluk darlığı ile yürüyemiyor, merdiven çıkamıyor, günce işlerine idraksiz dönemiyor, teneffüs sıkıntısı yaşıyor hassaten oksijene tabi olanlar tekerlekli sandalyeye bağımlı adına seyretmek zorunda kalanlar var. Ama bazılarında daha belli belirsiz bulgular olabiliyor. Kalple ilişik sorun yaşayanlar oluyor uzun kesiksiz sabah akşam ruh tedavisi kabul etmek zorunda artan hastalarımız var” diyerek konuştu.
‘3-5 AY İÇERİSİNDE NORMALE DÖNÜYORLAR’
Covid-19’un ardından gâh kalıcı hastalıkların ortaya çıktığını tamlayan Özlü, şu ifadeleri kullandı:
“Bazılarında uzun sürekli şeker hastalığı ve onunla ilgili tedavi kabul etmek, böbrek yetmezliği gelişen sürekli izleme altında olan hastalar dahi var. Elbette genel namına iyileşiyor. İyileşen kişiler 3-5 ay içerisinde normale dönüyorlar. Amma bu şekilde birkaç üstelik olsa sayıca çok ama oransal olarak beş altı hastalarımız var. Ama onlar için elbette haddinden fazla yıkıcı ve kalımlı hasarlar olabiliyor. Onları izlem ediyoruz onlar bize daima geliyor kontrollerini yapıyoruz tedavilerini elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz ama hayatı aşağılık zora giden hastalar var ve bunların bir kısmı Covid’i ayakta geçirmiş belli belirsiz geçirmiş eşhas. Yani yavaş bakıma yatmamış servise yatmamış ego diyor ‘hani bunu haddinden fazla belli belirsiz atlattım. 3-5 bölüm evde istirahat ettim adale ağrılarım oldu öksürüğüm oldu geçti’ diyor. Arkası Sıra beş altı kamer geçtikten sonradan tıpkı solunum sıkıntısı benzeri maslahat ortaya çıkıyor. Bakıyoruz akciğerde iyileşmeyen benzeri hasar var. Dediğim üzere bazen haddinden fazla korkulu boyutlarda bile olabiliyor. Onun amacıyla ego gencim bunu atlatırım mergup gider diyoruz ama arada sırada da öyle olmuyor.”

Share: