Reisicumhur Erdoğan 17 üniversiteye rektör atadı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 17 üniversiteye rektör atanmasına ait karar Resmi Gazete’birlikte yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan eliyle, söz konusu atamaları 2547 çevrilmiş Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 basit Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

Resmi Gazete’üstelik yayımlanan tayin kararlarına bakarak;

Afyonkarahisar Keyif Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nurullah Aydınlık, Ankara Hacı Küçümseme Veli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Uğurlu, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fatih Altun, Eskişehir Maharet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Özcan, Isparta Kullanışlı Ulum Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yılmayan Çatal, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Halas Karamustafa, Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ersan Aslan, Konya Ustalık Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fevzi Rifat Sıfat-Fiil, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Recep Bentli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turhan Kaçar, Sakarya Kullanışlı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Ziyalı, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Okumuş, Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Tehlikesiz Aşıkkutlu göreve getirildi.

BAZI KURUMLARDAKİ GÖREVDE KABUL ETME VE ATAMALAR

Cumhur Reisi Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’bile yayımlanan nasıp kararlarına bakarak;

Hak Bakanlığında yalınlık bulunan Adalet Müfettişliklerine Erkan Öncel, Müşkül Gerçek Duygusal, Misyon Dönmez, Burak Soytürk, Yunus Biçen ve Mehmet Burak Turan atandı. Adli Tıp Kurumu Üçüncü Adli Tıp İhtisas Oturmuş; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Üyesi Uzman Doktor Emre Çıkaklıoğlu, Sinir Bilimi Üyesi Müderris Hekim Ayhan Köksal ve Ciğer Hastalıkları Üyesi Uzman Hekim Hırslı Saniye İçmeli görevden alındı. Adli Tıp Kurumu Yedinci Adli Tıp İhtisas Yerleşmiş Başkanlığına, Beşinci Adli İhtisas Müesses Adli Tababet Üyesi Uzman Doktor Caner Beşkoç atandı. Adli Tıp Kurumu Üçüncü Adli Tababet İhtisas Kurulu Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Üyeliğine, İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Selahaattin Kuşhan görevlendirildi. Adli Tababet Kurumu Dördüncü Adli Tıp İhtisas Yerleşmiş Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Üyeliğine, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademisyen Doçent Doktor Gökhan Rüya görevlendirildi.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında engelsiz mevcut Diyarbakır İl Güven Müdürlüğüne, Şırnak İl Müdürü Yenmiş Akçam atandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında bulutsuz bulunan Başkan Yardımcılığına Ahmet Kürşad Dosdoğru atandı. Uran ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Aut İlişkiler Umumi Müdürü Mustafa Erdoğan ise görevden alındı.

HAKİM VE SAVCILARIN GÖREVDE YÜKSELME KARARLARI

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini bitiren adli önem hakimi, cumhuriyet başsavcısı ve savcıları ile yönetsel hâkimiyet hakimlerinin kişi listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Yerleşmiş (HSK) kararları dahi Resmi Gazete’da yayımlandı. HSK kararlarında, birinci dereceye yükselmiş olup 31 Ağustos 2022 tarihi bakımından birinci sınıfa terk incelemesine bağımlı tutulacak adli şiddet hakim, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile idari önem hakimlerinin adlarından oluşan listelere yer verildi. Listede 49 bilge, 24 müddeiumumi ve 72 yönetsel karar hakiminin ismi kayran aldı.

Ağustos 2022 döneminde birinci dereceye yükselme incelemesine girecek olanlar listeye karışma edilmedi. Listede ismi olmayanlar HSK’ye başvurabilecek. Bir Numara dereceye yükseldikleri ve sürelerini bitirdikleri halde bu listede isimlerini göremeyenler, neşir tarihinden itibaren benzeri ay zarfında HSK’ye mukayyet başvuruda düşmek suretiyle durumlarının incelenmesini isteyebilecek. HSK’nin ayrımsız bambaşka kararında da 2 yıllık itila sürelerini aldıkları aylıkta Ağustos 2022 dönemi sonuna kadar mütemmim adli etki hakim, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetsel hız hakimlerinin adlarının bulunduğu listeler da yayımlandı. bahis konusu kararda da sürelerini doldurdukları halde listede adlarını bulamayanlar dahi 30 dönem içinde HSK’ye yazılmış müracaatta bulunarak, durumlarının yeniden incelenmesini talep edebilecek.Share: