Reisicumhur Erdoğan ayrıntıları paylaştı! TOKİ’nin satışa sunduğu arsa ve aksiyon yerlerinin fiyatı ve taksitleri birçok liradan başlayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 buçuk saat süren bakanlar kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Erdoğan, merakla muhtemel ve başvuruları bugün başlayan TOKİ İlk Evim Arsa Projesi ile ilişkin eskimemiş detayları paylaştı.

7,2 MİLYON REFERANS YAPILDI

Projeye şimdiye büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldığının altını çizen Erdoğan, “İlk başlığımız aynı müddet ilk duyurduğumuz milletimize 500 bin ev, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını haiz İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası’ndaki akıbet gelişmelerle ilgilidir. Içtimai ev projeleri en haddinden fazla önem verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır. Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu temel kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu referans sahiplerinden 4,5 milyonu bilcümle şartları namına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde devam edeceği göz önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Konutları 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu hak sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Yer sayısını bile 1 milyona tarh kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Arsa yerlerinin yüzde 40 kent merkezinde yüzde 60’ı ilçede kalkmak şekilde belirledik.

“NAHIF YER VE GÖZ ÇIKARSA TAKKADAK BİRİ TERCİH EDİLEBİLECEK”

Ev gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Özge şehirlerimizdeki yer sayıları toprak uygunluğuna göre tespit edilmektedir. Vatandaşlarımız yer ve konuta bire bir anda başvurabilir. Ancak ciliz ikisi apansızın çıkarsa hemen birini tercih edebileceklerdir. Yer fiyatlarını meydan bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, bir zaman ilk evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Omuz Omuza parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut mensur talebinde bulunabilir. Bu parselde dayanak fazlalık 4 veya 5 gâvur geçmeyecektir. Basamak gayeli arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Doğruluk sahibi vatandaşlarımız Mesafe ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının hacısı hocası 2 sene içre bitecek.

FİYATLAR 192 BİN LİRADAN, TAKSİTLER 1604 LİRADAN BAŞLIYACAK

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

İŞ YERİ FİYATLARI

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önceki etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi ortada değişen 350 bin liradan kıymet 2633 liralık taksit, 10 yıla varan mehil ile esnaflarımıza sunulacaktır. Yalniz bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün bölük yatırımlarını hareketlendirecektir.”

Share: