Reisicumhur Erdoğan’dan gençlere sava

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gençlere müjde

“Ulusal staj programının 2023 yılı başvurularını zaman fiktif ile açıyoruz. Yaz stajı amacıyla ödediğimiz minimum ücretin yüzde 30’una mukabele eden rakamı 2023’ten itibaren asgari ecir seviyesine yükseltiyoruz”

“Ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma devrimlerinin gerisinde, “ilk insan” anlayışı vardır”

“Türkiye dijitalleşme sürecinde 900’den çok kurumunun, 6 bin 800’den fazla hizmetiyle, 61 milyon kullanıcı sayısına vasıl e-Izzet Kapısı uygulamasıyla dünyada önceki sıralara yerleşmiştir”

“Şimdi birlik dikkatimizi ve kaynaklarımızı eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden mezun olan gençlerimizin istihdam alanlarının çoğaltılmasına veriyoruz”

“Türkiye imdi gür eğitilmiş evlatlarının kariyer için ancak dışına gittiği değil, sıkı dışında eğitim bilimi gören evlatlarını kendine calip bire bir çekicilik merkezi olmuştur”

“Ülkemizin yeryüzü eke yetenek havuzunu burada oluşturarak uluslararası denklik dahi bulmak vasıtasıyla eş kaynağımızı dünya çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz”

“Vasilik dediğimiz feraset insanlarımızın çoğunluğunu elden karar ahiz ve hile mekanizmalarında değil bire bir zamanda cam hak ve özgürlüklerden da mahrum bırakmanın adıdır”

“Türkiye bundan sonra ferasetsiz kalık ülkeler silsilesi içerisinde değil. Az kaslı birlikte değil, Türkiye üstelik çıktı ümranlı ülkeler programı içerisinde yerini aldı”

“Bu anlattıklarımız, evvelden yaptıkları sınavların kağıtlarını koydukları çuvalların ağzını açmadan kamuya personel yerleştiren halen yüzde oranlarla konvansiyon ortaklarına personel taksimatı işleyen zihniyetin aklının alamayacağı devrimlerdir”

“Ülkemizin yer yetişkin yetenek havuzunu burada oluşturarak uluslararası akreditasyonu keşfetmek suretiyle âdem kaynağımızı acun çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz”

ANKARA – Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ulusal staj programının 2023 yılı başvurularını bugün itibari ile açıyoruz. Yaz stajları amacıyla ödediğimiz minimal ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren minimal ecir seviyesine yükseltiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Budun Kurultay ve Firez Merkezi’nde planlı e-herif Uygulaması Lansman Programı’nda konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan projenin kalburüstü olmasını dileyerek, “Ülkemize kazandırdığımız el erki ve kalkınma devrimlerinin gerisinde bütün ilk herif anlayışı vardır. Türkiye’nin kalkınmasını hoppadak yollarda, köprülerde, barajlarda, tünellerde özlemek sakim benzeri yakasımdır. Esas iri kalkınma atılımını eğitimi, sağlığı, sporuyla, toplumsal destekleri ve değişik bütün unsurlarıyla koca kaynağımızı geliştirmekte gösterdik. Ülkemizin mukaddema yaşadığı sıkıntıların sunma kebir yansımaları koca kaynağımız üstünde ortaya çıkmıştır. Vasilik dediğimiz ufuk, insanlarımızın çoğunluğunu çabucak karar ahiz ve dümen mekanizmalarında değil aynı zamanda cam hak ve özgürlüklerden birlikte mahrum bırakmanın adıdır. Milletimizin kahir ekseriyeti uzun uzun ayrımsız müddet terbiye tedris hizmetine ulaşamayarak fırsat eşitliği, afiyet hizmetine ulaşamayarak güç hakkı, enfrastrüktür hizmetine ulaşamayarak; birinci sınıf sahn sürme, koca olmanın gerektirdiği dokuz canlı çokça imkandan faydalanamamış olmasıdır” dedi.

Bugün 81 vilayette 85 milyon vatandaşın seçme birinin eğitim bilimi öğretimden, sağlığa, ulaşımdan spora kamu alanlarda muhtemelen bir standardın üzerinde sahn kalitesine erbap olduğunu söyleyen Erdoğan, “Çocuğunu okutmak için esas sınıfından üniversiteye büyüklüğünde tamam yetişek talim kanalları ücretsiz namına sonuna büyüklüğünde açıktır. Keyif hizmetlerini evvel nefesten akıbet nefese kadar hayatın herhangi bir alanını kapsayacak şekilde gelişmiş ülkelerin dahi haddinden fazla üzerinde standartlarda veriyoruz. Şu anda bu noktada hocalarımız haddinden fazla çok kudretli operasyonlar gerçekleştiriyorlar. en üst Bartın’daki Amasra olayında 41 şehidimiz var fakat bu 41 şehidimiz dışında hep oradaki yaralılarımıza çabucak mücadele ile onları sağlıklarına sarmak amacıyla çalışıyorlar. 6 tane üstelik bati olan kim birinin şuuru açıktı hastanede müzakere ettim 5 tanesinin durumu az buçuk kapalı. Onlarla Şehremaneti başkanlığım döneminde İstanbul’bile kederli üzere ayrımsız şifahane ve evet hastanede hakeza aynı fasıl yoktu. biricik söylediler orayı gezdim maalesef orada rahatsız küvetler vardı. Tığ demin bunları aştık. Şu anda bizim site hastanelerimizde böyle tıpkısı tartı yok. İstanbul’daki Çam Sakura Hastanemizde şu anda otama gören ızdıraplı durumları kırıcı olan hastalarımız Türkiye’de adeta bir numara konumunda olan profesörlerimiz. Tarafından tedavileri yapılıyor. Nereden nereye geldiğimizi tercüman olmak itibarıyla bunlar çok nemli” açıklamasında bulundu.

“Türkiye da çıktı ümranlı ülkeler programı içerisinde yerini aldı”

Terörle mücadeleden çizi emniyetine ve asayişe kadar cümle alanlarda huzuru organizasyon ederek insanların aralıksız yürek içre hayatlarını sürdürebilmelerini sağladıklarını kaydeden Erdoğan, “Güneydoğu’bile belli saatten sonraları dışarı çıkmak tür değildi. Deminden, akşam saat 24.00 – 01.00’e kadar vatandaşlarımız dışarıda. Buralara geldik. Bu durumu gördük, bunlar durup dururken olmadı. Nazik bir azmin, kararlılığın neticesinde bunu gerçekleştirdik. Ülkenin dört bir beraberinde bu hayat varsa, bu konfor varsa, sakıncasız ulaşımı realizasyon fail tayyare seferleri başladıysa Göreve geldiğimiz 26 havalimanımız vardı. 58 havalimanına ulaştık. Türkiye’nin dört bir yanına havalimanından indikten sonradan az saat 45 dakikada evinize ulaşabiliyorsunuz. Batı’de ne varsa doğu ve Cenup Doğu’birlikte o olacak demiştik bunu başardık. Türkiye imdi anlayışsız kalık ülkeler silsilesi içerisinde değil. Az gelişmiş bile değil, Türkiye dahi çıktı kaslı ülkeler programı içerisinde yerini aldı. Türkiye Dijitalleşme sürecinde 900’den aşkın kurumunun, 6 bin 800’den fazla hizmetiyle, 61 milyon kullanıcı sayısına vasıl e-Oran Kapısı uygulamasıyla dünyada önce sıralara yerleşmiştir” dedi.

Gelişigüzel alanda Cumhuriyet Altını tarihinde yapılanların tamamını 5’e 10’a katlayan atılımları saymanın benzer olduğunu anlatım fail Erdoğan, “Gelişen, büyüyen, modernleşen Türkiye’de hür teşebbüs ve kamu kesimiyle himmet hayatı birlikte büyük değişime uğramıştır. Amme personel sınavının hükümetlerimiz döneminde geliştirmekte yer çok zorlandığımız halen dahi istediğimiz seviyeye getiremediğimiz kayran olduğunu kabul etmek isterim. Ülkemizde kamu ve değişik huşularda olduğu üzere âdem kaynakları üzerine üstelik lokomotiftir, belirleyici role sahiptir” açıklamasında bulundu.

“İnsan kaynağımızı dünya çapında rekabet edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz”

İnsan Kaynakları Ofisi’nin oluşturulmasının amacına yönelik konuşan Erdoğan, “Bu yapının öncülüğünde hem kamunun hem da genel adına ülkenin kayırıcı kaynağı projeksiyonu ve yönlendirmesini yamaktır. BM kalkınma hedefleriyle da ahenktar yürüttüğümüz çalışmalarda, punt eşitliği, şeffaflık, yenilikçilik, değim üzere değerleri ana düz bire bir eş kaynağı ekin oluşturmanın düşüncesindeyiz. Bu amaçla geliştirilip uygulamaya konulan sistemlerin bütünü domestik ve milli namına hazırlanmıştır. Atılmış rastgele adımla gençlerimizin ve çalışanlarımızın umutlarını gücendirecek, beceri ve yetkinliklerini artıracak, devletimizi ve hususi sektörümüzü başarıdan başarıya taşıyacak ayrımsız yetenek dalavere modelinin inşasını hedefliyoruz. Alelhusus hemencecik yanı başımızdaki budun kütüphanesi şu anda dünyada müstesna olan kütüphanelerden birisidir. 24 saat 7’den 70’e tam insanımıza bakım veren bu kütüphanemizde seçkin çeşit imkanı hazırladık. Ülkemizdeki üniversite sayısını 81 ilimizin tamamına yayarak artırarak bize yöneltilen eleştiriler vardı. Demincek kimsenin söyleyecek sözü kalmadı. 76’dan 208’e çıktık. 208 üniversitemiz var. Bütün bu üniversitelerle birlikte oralarda anaokulundan geçmiş ölçülü öğretime büyüklüğünde hepsini de güçlendirerek ayrı tıpkı statüyü yerleştirmiş olduk” diyerek konuştu.

Yükseköğretimde çabucak ulaşılabilirliği değil, punt eşitliğini de realizasyon ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Üniversitelerimizi anlaşılan dirimsel seviyesindeki insanların eriştiği ayrımsız düz olmaktan çıkardık. Zaman bundan sonra ortaöğretimden çıkışlı olacak seçme öğrencimize yetecek darülfünun kontenjanına sahibiz. Deminden cemi dikkatimizi ve kaynaklarımızı eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden çıkışlı olan gençlerimizin istihdam alanlarının çoğaltılmasına veriyoruz. Tamam üniversitelerde faaliyete sabık kariyer merkezleri gençlerimizle tam bölüm beyninde aynı güreşçi köprüsü vazifesi görüyor. Asıl sektörün talebi ile gençlerimizin kariyer hayallerini buluşturmaya yönelik kabiliyet kapısını hizmete aldık. Çıkışlı ile 8 bini fazla çalıştıran ve kariyer danışmanı kabiliyet kapısı üzerinden ücretsiz ayrımsız şekilde tıpkı araya gelebilmektedir. Öğrencilerimizin yaşadıkları tıpkı ayrıksı mefret sorunu millî staj programı ile adil benzeri şekilde çözüme kavuşturulduk. Böylelikle seçme aracıya, ve onun getirdiği şüpheye yöre bırakmadan stajyer adam kaynağı arzıyla talebini buluşturma imkanı elde ettik. Bu sistemde herkesin referansı kendi kabiliyeti, birikimi ve vizyonudur. Sonuç 2 yılda 160 bini aşkın gencimiz ücreti ve sigortası izzet marifetiyle karşılanan bu program sayesinde kamu kurumlarında staj etme imkanı bulmuştur. Programın OECD aracılığıyla benzer gösterilmesi akilane istikamette gidildiğinin işaretidir. 23 ayrı yerde 400 bini aşkın kayıtlı gencimizi 5 binden aşkın işverenle benzeri araya getiren lehçe kariyer fuarları da aynı özge büyük çalışmadır” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, “Yetersiz dışında eğitim bilimi gören Türk vatandaşı ve ya semavi kart sahibi yetenekleri kazanmaya yönelik arsıulusal kariyer fuarlarımızı 10 ayrı ülkede gerçekleştirdik. Türkiye imdi dolgunca eğitilmiş evlatlarının kariyer amacıyla mahdut dışına gittiği değil, daraç dışında yetişek gören evlatlarını kendine çeken bire bir cazibe merkezi olmuştur. Başkaca değişik büyüklük vatandaşlarından yetenekler birlikte küresel marka haline gelen şirketlerimizde harıldamak üzere Türkiye’ye yönelmektedir. Ilgi ederseniz binlerce Türk vatandaşı istihdam emretmek için davet açan ecnebi şirketler kâin. Biraz başvuruyla müteselli olmak zorunda kalıyordu birileri. Çünkü kendini bereketli yetiştirmiş ayrımsız gencimiz için ülkemizde gitmek az dışında çalışmaktan çok henüz caziptir. İnsan Kaynakları alanında yaptığımız düzenlemeler, kurduğumuz sistemler, hayata geçirdiğimiz çalışmalar, değim, yenilikçilik, muadele temelinde ger gencimizin önünde kamu kapıları açıyor. Birilerinin huzursuz, çarpıtma üzerine kurulu karalama kampanyalarına lütfen on paralık kimesne aldırmasın. Şu ve evet bu sebeple işlenmiş istisnai uygulamayı genelleştirmeye kalkanlar haddizatında kendi kifayetsizliklerini örtmeye çalışıyorlar” dedi.

Ulusal staj programındaki öğrenci sayısı 150 bine çıkacak

“Ülkemizin yer flaş, sunma kredili kurumlarının herif kaynağı yapısını bilenler aynı çamçak suda kopartılmaya çalışılan fırtınaların ne büyüklüğünde boş olduğunu filhakika görmektedir” diyen Erdoğan, “Gençlerimizden bu asıl hezeyanlara katiyen itibar etmeden kendilerine sunduğumuz fırsatları sunma evire çevire şekilde değerlendirerek eksiksiz enerji ve yeteneklerini ziyalı geleceklerinin inşası amacıyla kullanmalarını istiyorum. Kamunun personel alımları konusunda e-devlete entegre yenilikçi aynı dizge olan kariyer kapısı platformunu geçtiğimiz sene hizmete sunmuştuk” ifadelerini kullandı.

Başvurudan yerleştirmeye büyüklüğünde mecmu sistemin dijital ortamda yürüdüğü sistemin etkinliğinin giderek arttığını belirten Erdoğan, “Platforma bugüne kadar 100’ü çok amme kurumu bütünleşmiş ergin, 3 milyon referans yapılmış açılan pozisyonlarla ilişkin işler başarıyla yürütülmüştür. Antrparantez, kamudaki görevde yükselme ve tefeyyüz işlemleri de kariyer kapısı üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Amme çalışanlarının gelişimi dahi üstünde koca durduğumuz benzeri sair husustur. Dalan taşra ve sınırlı dışı teşkilatlarındaki amme görevlilerinin ahit kavramı olmadan dijital platformlar üzerinden terbiye almasını sağlayacak aynı sistemi hayata geçirdik. Engin eğitim kapısı dediğimiz bu hizmetten binin üzerinde kurumumuza ve 659 yerli yönetimimize vabeste 3, 8 milyonu çok kamu personelimiz yararlanma etmiştir. Bünyesinde 30 bini çok yetişek materyalin düzlük aldığı bu platformdan amme çalışanlarının yarısının bakım alabilmesini sağladık. Yaptığımız eğitim bilimi gerekseme analizinden çıkan sonuçlar ışığında sistemi dal seviyeye yükselme hazırlıklarını şu anda yapıyoruz. Uzaktan eğitim kapısı özellikle tutmak için faaliyete geçirdiğimiz platformların 2 yıldaki ziyaretçi adeti 400 milyonu geçmiştir. Bu nereden nereye geldiğimizi göstermesi itibarıyla çokça çokça önemli. Bu hizmetlerin ülkemize sağladığı takoz değer 20 milyar teklik, karbon emisyonu salınımına faydası yılda 136 bin ton olarak hesaplanmaktadır. Bu anlattıklarımız, zamanında yaptıkları sınavların kağıtlarını koydukları çuvalların ağzını açmadan kamuya personel yerleştiren halen yüzde oranlarla itilaf ortaklarına personel taksimatı işleyen zihniyetin aklının alamayacağı devrimlerdir” dedi.

Önümüzdeki yıl ulusal staj programındaki mektepli sayısının 150 bine çıkarılacağını söyleyen Erdoğan, staj sürelerinin de öğrenci ve hava arasındaki paçarız rızaya sadık 3 ayak tabanı kadar uzatılmasının sağlanacağını kaydetti.

Hususi sektöre seslenen Erdoğan, “Aramızda özel sektörün devleri var. Hususi sektörden beklentimiz 150 bin öğrenciye benzer şartlarda staj imkanı vererek bu sayısı 300 bine ulaştırmamıza destek vermelerdir. Halk ele vereceğiz, sıçramamızı bir anda gerçekleştireceğiz” dedi.

Erdoğan gençlerle ilişkin tıpkısı müjdeyi da paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Ulusal staj programının 2023 yılı başvurularını zaman fiktif ile açıyoruz. Yaz stajı üzere ödediğimiz minimal ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı 2023 ‘ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz. İlave namına Staj sonrası öğrencilerimizin yarı zamanlı çalışmalarına devam edebilmelerini temin üzere geliştirdiğimiz yetenek gerçekleştirme modelini yaygınlaştırıyoruz. Hem kamu hem özel sektör tarafının ince zamandır beklediğini bildiğimiz Türkiye’nin insan kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık. Aynı sonraki kadem yerine kamu ve hususi sektörün gelecekteki gerekseme duyacağı ustalık ve yetkinlikteki insan kaynağının belirlenmesi amacıyla 2023- 2027 önemli adam kaynağı planlamasının çalışmalarına başladık. Amacımız, Türkiye’nin 2053’e kadar ihtiyaç duyacağı âdem kaynağını yetiştirmesini sağlayacak şümullü tıpkı planlamayı bilcümle tarafların katılımıyla gerçekleştirmektir.

Ülkemizin ürettiği seçme modelin Balkanlar’dan Itidalli Asya’ya kadar degaje benzeri coğrafyadaki dostlarımızın birlikte önünü aydınlattığı düşüncesiyle bu çalışmaları yürütüyoruz. Seçme faaliyetimizi zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız öğüdüne akıllıca şekilde avlu geçiriyoruz. Bugünkü toplantımızın konusu olan e İnsan projemiz sizlerle paylaştığımız bütün bu araçların ve daha fazlasının biricik bina altında sunulduğu tümleşik tıpkı sayısal platformdur. Verilen hizmetlerde kullanılan teknolojik enfrastrüktür itibariyle dünyanın en ümranlı mobil dijital platformu özelliğine haizdir. Ülkemizin sunu balaban kabiliyet havuzunu burada oluşturarak arsıulusal akreditasyonu nail olmak suretiyle herif kaynağımızı dünya çapında rakiplik edebilecek seviyeye çıkartmak istiyoruz. Gençlerimizi, kurumlarımızı, doğruluk sektörümüzü, e adam üzerinden sunduğumuz umum hizmetleri canlı şekilde kullanmaya nida ediyorum. Türkiye yüzyılını düz yazı ederken bildirme balaban desteği alacağımız kaynaklardan birinin bile burada verilecek hizmetler olacağına inanıyorum. Tığ bir zamanlar dünya koşarken ülkemizin önüne yatanlardan çok çekmiş bire bir milletiz. Onun içi bugün davranmayacak olanlara meydanı bırakmamakta kararlıyız. Ego hocalarımıza güveniyorum, gençlerimize güveniyorum, bu işi başaracağımıza inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları yoluyla sunulan E- İnsan Sayısal bakım noktasının filinta olmasını dileyen Erdoğan projede emeği olanlara teşekkür etti.

Millî Staj Programı kapsamında ödüle müstahak tanıdık güç ve kurumlar, Yetenek Her Yerde Bölgesel Kariyer Fuarları kapsamında ödüle layık görülen kurumlar, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin Proje ve Araçlarıyla öğrencilerinin kariyer gelişimini bildirme enerjik şekilde destekleyen darülfünun engin terbiye kapısı kapsamında ödüle müstahak görülen can ve kurumlara ödülleri Cumhur Reisi Erdoğan tarafından arz edildi.

Share: