Restorandaki silahlı arbede, kamusal alanda silah sorununu getirdi

Hukukçular, Sarıyer’üstelik bire bir ahzüita merkezinin restoranındaki 6 kişinin yaralandığı silahlı kavganın peşi sıra kamusal alana silahla girilip girilemeyeceğine ilişik tartışmayı değerlendirdi.

Ayazağa’daki alışveriş merkezinin lokanta bölümünde iki ekip ortada henüz isimsiz nedenle çıkan silahlı çatışmada 5’i ecnebi tabiiyetli 6 kişinin yaralanmasının arkası sıra kamusal alanlara silahla girilmeye ilgilendiren tartışmayı gündeme getirdi.

Düzenlilik görevlilerinin kontrolünde X-ray cihazlarından geçilerek girilen AVM’lerde coşkun silahlarla girilip girilmediği ve buna sadık oluşan kontra durumlarda sorumluluğun kime ilgili olduğu sorusu toplumsal medya ve kamuoyunda haddinden fazla tartışılan konulardan biri oldu.

AA muhabirine konuşan hukukçular dahi Sarıyer’deki olay özelinde AVM ile farklı şişman dirim alanlarına silahla giriş ve bu asıl yerlerde silah kullanmaya ilgili hukuki değerlendirmelerde bulundu.

Avukat Renkler Kılıç, ateşin cebe ruhsatlarının nakil yahut bulundurma üzere verildiğini anlatarak, “bulundurma” ruhsatına erbap aynı kişinin yanına silahını alarak serbestçe kamuya kemiksiz yerlerde dolaşamayacağına meni etti.

Taşıma ruhsatının üstelik belli kamu görevi niteliği kâin memurluklara tehlikeli koşullarla verildiğini vurgulayan Tığ, “Silahlı çatışmaya sebep olan kişilerin cebe ruhsatlarının niteliğinin ne olduğu önemsizdir. İster taşıma, ister bulundurma olsun AVM’lere girişte güvenlik memuru umumi manşet kuvvetlerine derhal aktarmak şartıyla aramalar sırasında suç dokuma fail yahut delil olabilecek evet üstelik yanlışlık teşekkül etmemekle alay malay od doğurabilecek eşyayı emanete ahiz yetkileri ve sorumlulukları bulunmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Kılıç, Hususi Güvenlik Hizmetlerine Dayalı Kanun gereği, düzenlilik görevlilerinin Türk Ceza Kanunu uygulamasında “görevli” statüsünde yer aldıklarını anlatarak, düzenlilik kontrolüne rağmen AVM’lere silahla girilmesi durumunda burada ayrımsız “ihmal” durumundan saraka edilebileceğini kaydetti.

Bu durumda AVM yönetiminin personel çalıştırdığı için sorumlu olduğunu aktaran Tığ, “Düzenlilik açıklarının kapatılması için AVM’lerin içinde mevcut kafe, restoran kadar yerlerin haricen girişlerinin üstelik taharri edilmesi gerekir. Zira bazı bazı hem AVM içinden hem üstelik dışından restoranlara girişler bulunmaktadır. Olayda güç AVM içinden girmişse ve denetlenmeden yürek alınmışsa hem AVM’nin hem dahi can kayran düzenlilik görevlisinin sorumluluğu doğacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Ayrı girişi varsa AVM’nin cezai sorumluluğu yok”

Avukat Akif Eringin, yaşanan olayda güvenlik zafiyeti olduğunu düşündüğünü belirterek, düzenlilik görevlilerin seçme kalem taharri yapma yetkisi olduğunu, kâin olayda muktezi inhibitör aramalar yapılsaydı zanlıların silahla binaya giremeyeceklerini söyledi.

Olayda özel güvenlik görevlilerinin “kusurlu” bulunması durumunda görevini boşlama ettiğinden suç işlemiş sayılabileceğini tabir eden Eringin, olayda AVM girişi ile olayın meydana geldiği kafenin girişinin birbirinden bağımsız olması halinde AVM’nin türel ve cezai sorumluluğu olmadığına dikkati çekti.

Eringin, bu zümre alanlarda düzenlilik önlemlerinin önemine meni ederek, “Olabilecek riskleri minimalize hale tebliğ etmek üzere başlık girişlerinde ruhsatlı silahların kişi kasalara doğrulama edilmesi gereklidir. Personel sayısı artırılabilir, tıpkısı şekilde kalabalık grupların aynı araya gelmeleri halinde kontrolün güvenlik görevlilerinde tutulmasına ilgi gösterilmelidir.” dedi.

Olayla ilişkin ayrımsız sevgili açılırsa, düzenlilik açığının tespiti halinde asayiş görevlileri, asayiş görevlilerinin amiri ve teftiş müdürlerinin ihmallerinden âlem cezai olarak mesul olacaklarına vurgulayan Eringin, “Mevcut olayda silah ruhsatı olup olmamasına göre kıymetlendirme yapılması gerekmektedir. AVM yönetimine görevin ihmalinin ispatı halinde hukuki takı yüklenebilir. Maddesel ve manevi tazminat sorumluluğu gündeme dirimsel.” değerlendirmesinde bulundu.

“AVM ortamında silah taşınmayacağı yasayla düzenlenmemiştir””

Avukat Gaybubet Bingöl, herkesin şişko halde bulunabildiği, ayan veya sınırlanmış kısımları olan ahzüita merkezlerinin güvenliğinin o alışveriş merkezi yönetimlerinin birincil sorumluluğu olduğunu söyledi.

Herkesin ayrımsız aksata merkezine girdiğinde arama ve taramadan geçtiğini aktaran Bingöl, “X-ray cihazından ve zaman zaman asayiş görevlisinin el dedektörü ile aranırız. Şurası ifade etmek gerekiyor. 5271 mahdut Ceza Muhakemeleri Kanununa bakarak düzenlilik görevlileri kamu görevlisi sayılmıyor ve kanun gereği etiket sorma kayırıcı araması ika yetkileri ya bile merbut yerler ve eşyalar amacıyla arama yetkileri bulunmayan. Yani mufassal bir arama yapmaları türlü değil.” ifadelerini kullandı.

Bingöl, ahzüita merkezleri süresince silahın taşınmayacağının yasayla düzenlenmediğini anlatarak. “Burada alışveriş merkezlerinden beklenen, ahzüita merkezine methal simultane cebe sahibinden mazbata ile silahını saye altına kabul etmek olmalıdır. Ancak beyan etmek gerekir ise silah taşımanın yasak olduğu yerler ortada aksata merkezleri sayılmamıştır. Burada boşluğu iaşe etmek yerine bir düzenlemeye gidilebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Marmara Üniversitesi Hususiyet Fakültesi Ukubet ve Ukubet Asıllar Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gökcen ise AVM’nin içerisine silahla girilmesi halinde bu durumun tıpkı güvenlik zafiyeti olduğunu aktardı.

Özel düzenlilik görevlileri hakkındaki kanuna bakarak, düzenlilik görevlilerinin şahıslardan ele geçen zırh ruhsatsızsa hatır almaması ve kolluğa malumat vermesi, ruhsatlıysa emanete alması gerektiğini dile getirerek, “Fakat silahlar X-Ray cihazından mı girdi yoksa eksantrik tıpkısı yerden mi sokuldu bunu bilemeyiz. Muhtemelen bu silahlar eden ile mağdurlar ecnebi olduğu üzere ruhsatsızdır. Nedeniyle asayiş görevlilerinin ve herhangi bir halükarda AVM yönetiminin ödence sorumluluğu olur. Ukubet hukuku bakımından ise bu silahların AVM zarfında yahut dışında bulundurulması ve taşınması filhakika suçtur. İlgili kanun mucibince aynı yıldan 3 yıla büyüklüğünde hapis cezası var.” diyerek konuştu.

Share: