Riskli gebe izlem sistemi Türkiye’ye örnek oldu

Riskli aylı strateji sistemi Türkiye’ye denk oldu

– Düzce Esenlik Müdürlüğü aracılığıyla hayata geçirilen ‘Yüksek Riskli Mehtaplı Strateji’ sistemi gür emsal uygulamaları arasına girdi

-Aplikasyon ile riskli 91 gebe dimdik tıpkısı şekilde tevellüt yaptı

DÜZCE Düzce Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla hayata geçirilen “Aylı Takip Programı” uygulaması Afiyet Bakanlığı yoluyla gani uygulama örnekleri ortada gösterildi. Aplikasyon ile bu güne kadar hamileliği riskli olan 91 esas adayı mıhlı benzeri şekilde çocuğunu kucağına aldı.

Yüksek Riskli hamilelik canlı asıl adayları için harekete sabık Düzce Sağlık Müdürlüğü, ‘Faziletli Riskli Aylı Takiplerinin Kıvrak Analizör ile Desteklenmesi’ projesini hayata geçirdi. Aylı Strateji Sistemi Kamu Hastaneleri Umumi Müdürlüğü Olgunluk ve Kalite Uygulamaları Dairesi Başkanlığı vasıtasıyla ongun emsal uygulamaları arasına girdi. Riskli gebeler cep telefona indirdikleri uygulamayla teknolojik kendisine izleniyor ve izleme ediliyor.

Faziletkâr tevettür hastası olan Mehtaplı Izlem Uygulamasını kullanarak mihnetsiz bir şekilde tevellüt yaparak bebeğini kucağına alan Selver Topal uygulanın kendisi amacıyla çok faydalı olduğunu belirterek “Esenlik Müdürlüğüne sınırlı memur Aylı Izleme Programından mesul Lavta Meliha Şanal bize ulaştı. Ben riskli mehtaplı gurubundaydım. Uygulamayı telefonunuza indiriyorsunuz biraz hamle var uygulamanız gereken onları yapıyorsunuz. Benim riskli olduğum 32. haftadan sonra ortaya bundan sonra. Efdal tansiyonum vardı. Uygulamaya tansiyonumu girince Meliha Hanım bana lüzum arayarak lüzum kanaat eliyle ulaştı. Daha bilahare daim kontak halinde olduk. Temas devir desteklerini hissettim. Haddinden Fazla pir bir şekilde yönlendirmeleri oldu bana. Gebeliğim sırasında sık sık uygulamadan bindi aldım. Söz Temsili tansiyonum 14-9 geçmemesi gerekiyordu. Geçtiği zamanlarda aranarak evde yalnız olup olmadığım yoksa Ivedi Esenlik ekiplerini yönlendirmeyi teklif etti. Rüçhan kendisine şu adımları uygulayın, bunu yapabilirsiniz diye niteleyerek beni yönlendirdi. Sonrasında tansiyonum düşmeye başladı, direktifleriyle hastaneye gitmem oldu. Kesinlikle uygulamanın çokça fazla desteği oldu, kendimi on paralık serbest hissetmedim sağlıkla çocuğumuzu kucağımıza aldık temas ne tıpkı sevgili olmadan demin herhangi bir özdek amacında” ifadelerinde bulundu.

Ağababa adaylarının üstelik genişlik balaban destekçisi oldu

Aplikasyon sebebiyle sağlıkçıların kendisinden henüz acele eşine ulaştıklarını belirten Cet Barış Topal, “Düzce kent merkezinde oturuyoruz ama işyerim Cumayeri ilçesinde. Eşimin boğunuk tıpkısı durumunda yanına gitmem ahit alıyordu. Aplikasyon sayesinden benden evvel aplikasyon ile iletişime geçiyordu. Oradan bilgileri alıp sonradan bana vukuf veriyordu. Bana bilgelik verirken aplikasyon ile iletişime geçtiği üzere kendisi gayet rahattı, uzakta üstelik olsam hiç endişelenmedim” şeklinde konuştu.

Uygulama ile riziko ortadan kalktı

Aplikasyon ile dimdik tıpkısı gebelik süreci geçiren ana Ayşenur Akbulut Çelik; “Hamilelik sürecim iyiydi amma benim hastalığım var. Hemofili hastasıyım o yüzden riskli mehtaplı uygulamasına karışma oldum. rastgele sorumluluk yaşanmadı çokça şükür, doğumu gerçekleştirdik” dedi.

Bakanlığın İyi Uygulamaları arasında

Düzce’de yılda 3 bin 500 civarında tevellüt gerçekleştiğini dile getiren Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, bu uygulama yardımıyla bu günü büyüklüğünde 91 riskli gebenin sağlıklı mevlit yaptığını belen ederek “Riskli olan gebelerimiz var. Bunların mail strateji edilmesi gerekiyor. Bunların takibiyle ilgilendiren say arkadaşımız Oyun Ebesi Meliha Şanal yakından programı takip ediyor. Gebelerimizin telefonlarına bu uygulamayı yüklüyorlar, oradan günlük, haftalık veya entelekt izleme gerçekleştiriyor. Bu izlem neticesinde 351 modül riskli gebemize ulaştık. Bunlardan 91 tanesi şu asıl kadar muvaffakiyetli aynı şekilde doğumlarını gerçekleştirdi. Bu aplikasyon tıpkı zamanda Keyif Bakanlığı’nın İyi Uygulamaları arasına girmiş oldu. Burada riskli olan gebeler kendileriyle ait konuları ayırt edemedikleri danışmak istedikleri durumlar meydana geliyor. Bu durumları biz onlar için kolaylaştırmış oluyoruz. giderek Sağlık Müdürlüğü onların birlikte reşit oluyor. Bu şekilde annelerimiz ve bebekleri dosdoğru ayrımsız şekilde hayatlarına bitmeme ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Mehtaplı Izlem Uygulaması ile ait bilgiler veren Lavta Meliha Şanal, “Riskli gebeler çökertme telefonlarına indirdikleri uygulamaya potansiyel farkı takibi, idrar verisini girebiliyoruz, kan şekeri girebiliyor, kilo takibini yapabiliyoruz, nabız girebiliyor üste hatırlatmalar kısmında gebenin hangi sürece geldiğini görebiliyoruz. Uygulamada müstacel butonu var oraya bastığında bize ulaşabiliyor” dedi.

Düzce’de hayata geçirilen Riskli Gebe Izlem uygulaması riskli hamilelik tüvana asıl adayları bebeklerini zinde tıpkısı şekilde dünyaya getirmesine bindi sağlıyor.

Share: