Rize AFAD İl Müdürlüğünde 137 yeni personel göreve başladı

Rize Valisi Kemal Çeber, AFAD İl Müdürlüğünde göreve kullanılmamış başlayan personelle bire bir araya geldi.

Ilbay Çeber, AFAD Müdürlüğü’nde gerçekleşen ziyarette, gazetecilere, AFAD Müdürlüğünde toplam 183 personelle kurumun doluluk oranının yüzde 98 seviyesinde olduğunu söyledi.

İl Müdürlüğü binasının Türkiye’de haddinden fazla kalifiye AFAD binalarından biri olduğunu tabir fail Çeber, “Türkiye’nin yer çokça kıyamet yaşayan ilinde afetlere değme yönüyle mecmu hazırlanmaya himmet ediyoruz ve buna mecbur olduğumuzu birlikte biliyoruz.” dedi.

Ilbay Çeber, fiziksel adına bütün binada personel anlamında açıkların kapatılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Burada göreve başlayan arkadaşlarım kâffesi özenle bu mesleğe latif. Bütünü gelecekte bu bölgeye, bu ile, bu ülkeye ve ihtimal dahi dünyanın ciharıyek yanına afetlerle ilişik konularda bakım edecek. 137 arkadaşımız Rize’da AFAD Müdürlüğü içerisinde görevine başladı. Arkadaşlarımız elhak mahsus hazırlıklarla geldiler ve özenle seçildiler. Haddinden Fazla koskocaman aynı eğitim dönemi geçirecekler. Bu eğitimin böylecene Trabzon ve Artvin’in bile sorumluluğunu üstlenmiş adına Rize’dahi bakım edecekler. Bu arkadaşlarımızın seçkin biri hele mahsus afetlerde profesyonelleşecekler. Bazısı çığ, kimisi kimyevi dirim bilimsel ışın etkin nükleer tehditler üzerine kimi yeğin, toprak kayması ve kaya düşmesi kabil afetlerde haddinden fazla daha mebzul erişmiş olacak.”

Kıran öncesi hazırlık faaliyetlerinin haddinden fazla nazik afetlerden koruduğuna dikkati çekici Çeber, “Bu sene afet yaşamadık. Ego 4 yıldır Rize’deyim ve seçkin sene iri afet yaşadık. Ama seçkin birinde duygusal kayıplarımıza rağmen şurası gördük; Rize’ye yağan baran, Rize’nin uğraştığı akarsu bazlı afetler, bu hazırlıklarını, bu donanımlarını yapmamış ayrıksı illerde olsaydı haddinden fazla balaban felaketleri konuşuyor oluruz. Devletimizin kıyamet öncesi tedarik faaliyetleri bizleri haddinden fazla büyük afetlerden esasen koruyor. Bu anlamda geliştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Çeber’e, Vali Yardımcısı Gülhani Âşık Solgun birlikte zevcelik etti.

Share: