Rize’de 46 sene sonra münhal kez sorunu vatandaşlarca sevinçle karşılandı

Rize’nin ilçesi ile Büyükköy beldesi beyninde mevcut ve 46 yıldır yapılması beklenen 3,2 kilometrelik angajman yolu tamamlanarak hizmete açıldı.

Güneysu Selamet Köyü, Büyükköy Demirciler Mahallesi ve dalan Ketenli köyünü birbirine bağlayan yolun hizmete açılması zımnında düzenlenen törene katılan Rize Valisi Eksiksizlik Çeber ve Çayeli Kaymakamı Muhammet Fatih Demirel, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’yu telefonla arayarak yolun yapılmasındaki desteğinden çevre teşekkürlerini iletti.

Bakan Aristokrat, aktif bağlantı ile yaptığı konuşmada, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’de güzeşte yıl meydana gelen afetin ardından hasarların giderilmesi üzere istek verdiğini söyledi.

Sahaya indiklerinde afetle ilişik riskleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini nâkil Soylu, “Kaymakamlarımızla, uray başkanlarımızla, muhtarlarımızla tıpkısı araya gelerek ihtiyaç olan yerleri belirleme ettik. Adamakıllı bir emek oldu. Hem maliyetleri çokça birkaç ayrımsız noktada epilepsi amma birçok noktanın birlikte yatırımını ihmal etmeden erte beklenen tıpkısı dominant hasarı ile karşı karşıya kaldığımızda bundan sonra karşılık ödeyeceğimizi düşündüğümüz yerlere inhibütör çetin tedbirler almaya çalıştık.” ifadesini kullandı.

Soylu, devletinin gücünün bu hasarları onarmaya yeteceğini, afetlerden önceki birtakım inhibitör tedbirlerin alınmasının ise önemini gördüklerini vurguladı.

Yörede muhtelif zar tahkimatları yapıldığına değinen Soylu, “Selden âlem hasar gören yollara yenileyici çalışmalar yapıldı. Hem çıktı bura olası afetlerde mütenavip benzeri sefer olarak bakım verecek. Kalburüstü güzel olsun.” dedi.

Vali Çeber ise AA muhabirine, kentin baskı tıpkısı coğrafyası olduğunu anlatarak, “Sayın Bakanımız Süleyman Aristokrat sabık yılki afette bölgemize geldiğinde en çokça dile getirilen taleplerden birisi bu bahis oldu. Sağolsun bakanımız dahi bize mevrut ödeneklerin dışında özlük ferdî gayretleriyle bu yolu yapacak bir ödeneği bize tahsis etti. İl Özel İdaremizle 46 yıldır muhtemel bu yolu bitirdik.” diyerek konuştu.Share: