Rizeliler kuzinesinden ne olursa olsun vazgeçemiyor

Tıpkı Rizeli’nin aşındırmak olgunlaştırmak veya kanıksamak için olmazsa olmazlarından olan kuzineler kışın vazgeçilmezleri ortada kayran alıyor.

Kış aylarının gelmesi ile sıkı dışından bile talepler aldıklarını belirten kuzine ustaları bu durumun kendilerini kıvançlı ettiğini söylüyor. Yıllardır kuzinecilik yapan ustalar kuzineye olan talepten bahtiyar olsa üstelik mesleklerini devredebilecekleri gençlerin yetişmemesi noktasında derin kaygılar taşıyor.

“Kuzineye dilek şu an eskisinden elan aşkın”

Sektörün arz güre ustalarından biri olan ve 25 yıldır kuzine ustalığı yaptığının altını çizen Salih Cebbar, “Kuzineye gönül şu zaman eskisinden elan çok. 20 sene evvel 7-8 tuhaf kuzinemiz vardı amma şu dakika 65-70 tür sobamız. Kuzineler vaktiyle temas sülale üzere ayrımsız asıl ihtiyaçtı. Ancak şu zaman eskiye göre gözede hitap etme ile birlikte birçok kuzine türü üstelik oluştu. Normalde Rize sobası diye niteleyerek bedii ancak yer dışı ve sıkı dışından mevrut talepler de arttı. Seksiyon dakikasında yükseliyor fakat alttan mevrut çırak olamadığı amacıyla dirayetli yetişmiyor. Tığ serencam nesiliz ve 35 yaşın altında ustamız namevcut. Öğrenmek talip, ustalığı irade eden çoluk çocuk dahi bulunmayan” şeklinde konuştu.

“Sanatla uğraşan gönül haris kalmaz”

Gençlerden kuzinecillik mesleğine dilek göstermediğini belirten Orion, “Gençlerden rastgele departman üzere bunlarda arzu bekleniyor ama gençlerde irade yok. Daha Çok gençlerde artık masa başı amal rantablı geliyor bu sektörde az buçuk zor. Sanatla uğraşan yaşama haris kalmaz. Elinin emeğinin niyetini yiyorsun sonuçta” ifadelerini kullandı.

“Maliyetler arttığı üzere kuzinelerin fiyatları bile arttı”

Maliyetler arttığından dolayı Kuzinelerin fiyatlarında da bir artım yaşandığını anlatım eden kuzine ustası Ergün Kazmaz, “Geçtiğimiz yıla göre bu yıl henüz birlikte satışlar arttı zira pandemi zamanında köylere çıkanlar köylerde kaldı. Bundan etraf üstelik kuzineye dilek daha aşkın. Geçen yıl bin TL’ye sattığım kuzine maliyetlerimizin üstelik artmasından kıran 4 bin TL’ye satıyorum. Maliyetler arttığı üzere kuzinelerin fiyatları bile arttı” dedi. – RİZE

Share: