‘Sadece gitmek istiyorum’ demişti! Asya’yı evine girip öldüren eski sevgilisi: Telefonuna yaklaşmak istedim, kabul etmedi

Bursa’nın Kestel ilçesinde meydana gelen olayda Oktay Hürmet, Asya Kaynak Üzümcü’nün şikayetiyle üzerine tenkil kararı olmasına rağmen, Üzümcü’nün evine gitti, kapıyı çilingire açtırıp kalp girdi. Burada çıkan ağız dalaşı, kavgaya dönüştü. İddiaya bakarak Hürmet, Üzümcü’yü defaatle bıçakladı, kendisine mâni olmak talip annesi İfakat Evci’yi dahi vücudunun 5 yerinden yaraladı. Anneyle kızı kanlar içinde kalırken, Hürmet otomobile binip kaçtı.

Komşuların ihbarıyla adrese polis ve afiyet ekipleri atıf edildi. Yapılan kontrolde, Asya Kaynak Üzümcü’nün hayatını kaybettiği belirlendi. İfakat Evci ise pahal yanık olarak Faziletli İhtisas Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırıldı. Ölmeden ilk çarkıt sevgilisinden gördüğü güç zımnında içtimai medya hesabından ‘Sadece daim olmak istiyorum’ paylaşımı fail Asya, veladet haset olan 11 Mart’ta toprağa verildi.

SAKARYA’DA KAÇARKEN YAKALANDI

Olayla ait anket başlatan İl Güven Müdürlüğü Düzenlilik Büro Müdürlüğü ekipleri, şüphelinin Sakarya’ya gittiğini tespit etti. Yolda ilaç kayran Pamukova İlçe Itimat Müdürlüğü ekipleri, ilçe girişinde otomobiliyle kaymakamlık yapan Oktay Saygı ile yanındaki Alican Vergül’ü yakaladı. Kazada yaralanan Saygı ve Vergül, hastanede tedavilerinin arkası sıra gözaltına alındı. Bursa’birlikte adliyeye çıkartılan şüpheliler tutuklandı. Bursa Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, sanıklar Oktay Saygı ile Alican Vergül hakkında, ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20’şer yıl, ‘nitelikli yağma’ suçundan 15’er yıl ve ‘konut dokunulmazlığını bozmaktan’ ise 5’er sene hapis cezası istemiyle sevgili açıldı. İddianamede Üzümcü’nün, tehdit ve çarpma iddialarıyla, tıpkı süre ilk, Oktay Hürmet’ten şikayetçi olduğu ve sanık hakkında 1 kamer sürekli tedbir kararı verildiğinin tespit edildiği birlikte belirtildi.

“ASYA İLE OTOBÜSTE TANIŞTIK”

Sanıkların yargılanmasına Bursa 6’ncı Korkulu Ukubet Mahkemesi’nde başlandı. Bursa Avrat Platformu üyelerinin da izlediği duruşmaya esas İfakat Evci üstelik katıldı. Mahkemede rapor veren vakfedilmiş sanıklardan Oktay Hürmet, sürücü yerine çalıştığı şehirlerarası otobüse yaya kendisine binen Asya Pınar ile tanışıp canan olduklarını söyledi. Asya ile evlenmeyi düşündüğünü belirten Oktay Hürmet, cinayeti kıskançlık dolayısıyla işlediğini belirtip, ” Kayseri’üstelik yaşıyordum. Otobüs şoförü olduğum için Bursa’ya gelip kendisiyle görüşüyordum. Kestel’den familya tuttum. Evlerine gidip geliyordum. Hassaten, eşyalarımı onlar yıkıyor ve ütülüyorlardı. Bazen aramızda tartışmalar oluyordu. Tekrar kendisiyle tatlıya bağlıyorduk. Ayrımsız bölüm yemek sırasında telefonuna kaygı geldi. Benzemek istedim. Telefonu cebren aldım. Bana, ‘sen karışamazsın’ dedi. 4 yıl maddi ve manevi destekte bulunduğum birisinin bana hakeza yapması, psikolojimi bozdu, bu davranışı zoruma gitti. Daha ilk dahi kendisinden şüpheleniyordum” dedi.

“HANGI YAPTIĞIMI HATIRLAMIYORUM”

Fenomen günü arkadaşı Alican Vergül ile eşyalarını almak ve Asya ile temas etmek amacıyla eve gittiğini söyleyen Saygı, “Arkadaşım Alican ile gelişigüzel Kestel’e gittik. Arabada tıpkısı müddet oturduk. Alican’a ‘Kötü şeyler olur’ dedim. O bile ‘Bu işe halledelim’ dedi. Anahtarcı gelip kapıyı açtı. Amacım Asya ile konuşmaktı. Kendisine, neden böyle olduğumuzu soracaktım. Evde kimesne yoktu. Tıpkı müddet sonradan husus açıldı. Asya odasına girdiğinde beni görünce alışılmadık oldu. ‘Seninle konuşmaya geldim’ dedim. ‘Git buradan’ dedi. Benim gönderdiğim paraları sevgilisini kastederek, onunla yediğini söyledi. Ne yaptığımı hatırlamıyorum. Evde değerli aramadım. İşim gereği rastgele ahit bıçak taşırım. Annesini ben yaralamadım. Alican annesini bıçakladı. Çok üzgünüm ve pişmanım” dedi.

“AYAKLARINA KAPANDIM”

Suçlamaları akseptans etmeyen Alican Vergül ise Asya’nın ailesine başsağlığı dileyerek başladığı ifadesinde, fenomen gününü şöyle anlattı: “Oktay, polisle konuştuğunu, eve girip eşyalarını alacağını söyledi. Anahtarcı çağırdı, içeriye girdik. Kendisinin elinde bıçak vardı. Ego kapıdan geçmek istediğimde kolumdan tutup içeriye çekerek, boğazıma bıçak dayadı. Çok korktum. ‘Asya ile konuşacağım sadece’ dedi. Ayaklarına kapandım, ‘Ben gideceğim’ dedim. Asya’nın geleceği saati biliyordu. ‘Kimseye kötülük vermeyeceğiz’ diye niteleyerek Asya’nın odasına girdi. Bana tava ve torba verdi. ‘Annesi yanına gelirse kafasına tavayla vurup, poşeti geçirirsin’ dedi. Asya ile annesi geldi. Annesi mutfağa, Asya birlikte odasına gitti. Asya’nın odasından bağrışma sesleri geldi. Kapıdan baktığımda İfakat Hanım’ı yerde gördüm. Kapıdan çıkıp merdivenlerden inerken Oktay arkamdan gelip sırtıma vurdu. Arabanın yanına geldim. Elinde bıçak vardı. ‘Sen ne yaptın’ diye niteleyerek bağırdım. Beni yıldırma etti. Arabayla yolda giderken elinden boşanmak üzere ‘İmdat’ diye bağırdım, kimesne duymadı. Bıçağı uçurumdan kötü attı. Eve girerken Oktay ayağına galoş giydi. Bana de cebren giydirdi.

“‘KISKANÇLIK YÜZÜNDEN KIZIMI ÖLDÜRDÜ’

Olayın etkisinden kurtulamadığını belirten İfakat Evci, “Maznun, kıskançlıkları yüzünden, kızımla aralarında sav çıkıyordu. Değme defasında ‘Siz çok ferah benzeri ailesiniz, benim böyle bire bir ailem olmadı’ diye niteleyerek kusur diliyordu. Biraz el karakolluk ve adliyelik olduk. Kendisi hakkında uzaklaştırma kararı vardı. Olay günü kızım dershanede kapının orada Alican’ı gördüğünü ayaklarının titrediğini belirtti. Akşam Ezanı saat 19.05 sıralarında eve geldik. Kapıda hiçbir özdek yoktu. İçeriye girdik. Ego mutfağa geçerken kızım da odasına girdi. Kızımın odasından ‘Ah’ diye tıpkı patırtılı duydum. Örümce yahut böcekten korktu, pencere bulutsuz kaldı diye geldi herhalde diye niteleyerek düşündüm. Odasına gittiğimde kızımın bıçaklandığını gördüm. Ego de temel olarak kızımı idare etmek amacıyla üstüne atıldım. Beni birlikte bıçakladı. Bu tam arkamdan biri omuzlarımdan tutup, kızımın yatağının konusunda oturttu. Kıskançlık yüzünden kızımı öldürdü. 6 aydır hala sanığın bakışını unutamıyorum. En bunaltıcı cezayı verin” diye konuştu. İfadelerin ardından sanık avukatları tahliye talebinde bulunurken, 2 sanığın tutukluluk halinin devamına değişmeyen veren duruşma heyeti, duruşmayı erteledi.

Share: