Sadr, Irak yargısından Meclisin feshedilmesini istedi

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülke yargısından yeryüzü geç ati hafta sonuna kadar Meclisin feshedilmesini istedi.

Sadr, Twitter hesabından yazılı benzeri izah yayımladı.

Açıklamada Sadr, Irak Faziletli Hâkimiyet Konseyi Başkanı ve ülke yargısına Meclisin yer geç ati hafta sonuna büyüklüğünde feshedilmesi çağrısında bulundu.

Şii dini ve siyasi önder Sadr, yargıyı Cumhurbaşkanı’na “elan sonra zar edecekleri bazen şerait çerçevesinde” yapılacak erken seçme amacıyla bir ruz tespit görevi vermeye çağırdı.

Sadr ayrıca destekçilerinin eylemlerine bitmeme edeceğini aktardı.

Sadr yanlıları, Sedir binasını basmıştı

Irak’ta Ilk Teşrin 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve peşi sıra siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Eş Güdüm Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Orak Ayı’da başbakan adayı olarak çarkıt Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Sadr yanlıları, İran’a mümasil Şii siyasal yapı bünye Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek amacıyla 30 Orak Ayı Cumartesi günü Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye girerek Divan binasını basmış ve burada habitat eylemi başlatmıştı.

Şii önder Sadr, 2 Ağustos’ta destekçilerine Meclisten ayrılarak habitat eylemine binanın çevresinde bitmeme etmeleri çağrısı yapmıştı.

Sadr, 3 Ağustos’taki göstergeç konuşmasında, İran destekli Şii siyasi rakiplerine diyalog ve uzlaşı kapısını kapatarak, Meclisin feshedilmesi ve er seçim çağrısında bulunmuştu.

Share: