Sağlık ve Konforu Olumsuz etkileyen Nem ve Rutubet

Nem, havadaki su buharı miktarıdır. Çok yükseldiğinde, sağlık ve konfor seviyenizle ilgili sorunlar yaşarsınız. Kötü havalandırma veya rutubet belirtisi olabilir veya nem sensöründeki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Karşılaşabileceğiniz en yaygın sorun terli giysilerdir. Nem seviyesini yaklaşık %30 oranında azaltmak için bir nem giderici kullanabilirsiniz. Nem alma cihazı, odanızdaki nemi ve havadaki partikülleri giderir. Bunu yaptığınızda hem dışarıdan taze havanın içeri girmesi için boşluk olmasını sağlarsınız hem de pencere ve duvarlarda yoğuşmayı önlemiş olursunuz.

Bir nem giderici için yaygın kullanım durumları şunları içerir:

Mutfak ve banyolardaki kötü kokuları azaltır – Nemli günlerde klimalar camlarda yoğuşmaya neden olabilir – Tuğla, taş gibi yapı malzemelerinde küf oluşumunun önlenmesine yardımcı olur

Nem, havadaki sıcaklığı dengelemeye yardımcı olan ve bize tazelik hissi veren şeydir. Nemli bir ortam sağlamak için ev sahipleri, evi temiz tutmak için ne tür ürünler kullandıklarına dikkat etmelidir.

Nem söz konusu olduğunda, çoğu ev sahibi nem gidericileri unutur çünkü bunlar her zaman soğuk odalarla ilişkilendirilir. Ancak, bu makineleri kullanmanın birçok faydası vardır. Bir yararı, evinizde alerjiye katkıda bulunabilecek toz akarlarını ve küf sporlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmeleridir. Ayrıca, üzerlerine uygun bir filtre taktığınız sürece odadaki nemi artırmaya yardımcı olurlar. Bazı mal sahipleri, soğutma mevsiminde elektrikli ısıtıcılar veya fanlar yerine nem alma cihazları kullandıklarında enerji faturalarının %40 veya daha fazla azaldığını da görüyorlar.

Hava filtreleri:

Genel olarak hava filtreleri, iç mekan atmosferinizden zararlı kirleticileri ve partikülleri uzaklaştırmada harika çalışır – iyi filtreler bazı ek faydalar bile sağlayabilir.

Evinizdeki nemi korumanın önemi, nem ve küflenmeyi önlemektir. Hava temizleyici, nem seviyesini belirli bir seviyede tutar. Elektrikli ısıtıcılar ve fanlı ısıtıcılar evinizi kışın sıcak, yazın serin tutmak için kullanılır.

Bu bölümde, rahat ve sağlıklı bir ev ortamını korumanın birkaç yolu ele alınmaktadır.

Nem, yağmur, kar veya fıskiye gibi nem ortama girdiğinde oluşur. Pencerelerinizde ve duvarlarınızda biriken kir ve kirden de kaynaklanabilir. Eviniz uygun şekilde havalandırılmazsa nem artacaktır.

Bir nem alma cihazı, havadaki su buharını emerek evinizdeki havadaki nemi giderir ve böylece nem seviyelerini düşürür. Nem alma cihazları, çalışmak için herhangi bir ısıtma veya soğutma sistemi gerektirmediğinden, evde çocukları ve evcil hayvanları olan kişiler ile tek katlı ev veya küçük yaşam alanlarına sahip apartman sahipleri arasında popülerdir.

Bir hava temizleyici, polen ve küf sporları gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek diğer toz parçacıklarını filtreleyerek iç mekan havanızı taze ve mikropsuz tutmanın etkili bir yoludur. Tipik olarak, toz parçacıkları gibi dış kirleticileri emdikleri ve tekrar içeri göndermeden önce pencerelerin yakınına yerleştirilirler.

Share: