Sakarya’da sezonluk ekincilik işçilerinin kip fındık mesaisi sürüyor

Gün Doğusu ve güneydoğu illerinden Sakarya’ya fındık toplamaya gelen mevsimlik tarım işçileri, aile ekonomilerine yardım tedarik etmek amacıyla sıcak havada okkalı emek harcıyor.

Kocaali ilçesi Kestanepınar, Açmabaşı, Gümüşoluk ve Demiraçma mahallelerindeki bahçelere yaz aylarında çalışmaya mevrut işçiler, kısaca 2 kamer herhangi bir çağ sabahın erken saatlerinden gün batımına büyüklüğünde mesailerini sürdürüyor.

İlçenin eğimli arazilerinde hamam ve korkulu havaya karşın işlerini fariza paylaşımı ve tesanüt içerisinde işleyen mevsimlik işçiler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta geçimleri amacıyla karşı teri döküyor.

“Burası çok domuzuna”

Adana’dan mevrut mevsimlik iştirakçi Lale Başgül, AA muhabirine, 12 yıldır Kocaali’ye fındık toplamaya geldiğini belirtti.

İşin print ancak yüklülük almanın henüz zor olduğunu dile getiren Başgül, “Fındığa bağlı kendisine 60 zaman küsurat var, 30-40 ahit de mütezayit oluyor.” dedi.

Başgül, Adana’da bile çalışabileceklerini fakat oradaki erdemli yalın nedeniyle bu bölgelerin tercih edildiğine değinerek, “Bura çokça güzelce. Adana’da çalıştığımız ant paramızı 3-4 ay sonraları alabiliyorken burada fındığın bitmesiyle dolgun para alıyoruz. Bu bizim için çokça kebir.” diye konuştu.

Şırnak’tan mevrut Heyecan Elem, kemirmek ve günahsızlık işleriyle uğraştığını belirterek, “Rastgele zaman 20 kişinin yemeğini amade ediyorum. Kirlenen eşyalarını yıkıyorum. Burada kazandığımızla az çok ailemize müzaheret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

37 yıldır ilçeye mevsimsel işçi getiriyor

İlçeye 37 yıldır sezonluk tarım işçileri getiren dayıbaşı Diyadin Doğan ise Mardin, Van, Şırnak, Diyarbakır’dan insanları getirdiğini aktardı.

Evlerinin bayındır olduğunu anlatan Doğan, şunları kaydetti:

” Herhangi Bir birinin içerisinde çamaşır makinesi, buzdolabı, duşları var. Tarla sahipleri, doktor geçişsiz olduğu ahit bizi hastaneye götürüyorlar. Geliş ve gidiş paramızı veriyorlar. Koca ahi kabilinden geçiniyoruz.”

Doğan, güneydoğuda hava sıcaklığının çokça olması zımnında Kocaali’nin kendilerine plato kadar geldiğini vurgulayarak, “Hem mal kazanıyoruz hem bile eğleniyoruz. Burada çok rahatız.” dedi.Share: