Sakırga popülasyonundaki çoğalma “KKKA vakaları”nı dahi artırdı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Esas Olgun Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, Katliam Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında akıbet yıllarda baştan artma yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, gelişigüzel yıl KKKA hastalığı sorunuyla yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda akıbet yıllarda artma yaşandığına, bunun dahi KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Eski yıllarda vakalarla en yoğun karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine düz Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Olay sayılarında az buçuk elan güneye doğru çoğalma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten sonradan iniş çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı yeryüzü haddinden fazla 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda nüsha 1300’lere yakındı, bilahare giderek azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Akıbet 2-3 yıldır gene sayıda çoğalma görüyoruz. 1300-1400’lere andıran bire bir miktar görüyoruz. Bu bir nice sebeple açıklama edilebilir, pandemi süreci zımnında insanların büyük kentlerden bu alanlara göç etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu taşıyan sakırga sayısının da artması… Virüs taşıyan kene sayısı arttığı ahit tabii ki çor riski dahi artıyor.”

Sivas’ta elan önceki Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze ilişkin köylerde daha az vaka görüldüğünü hatırlatan Bakır, serencam yıllarda ise vakalarda çoğalma olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte sakırga popülasyonunda birlikte artım yaşandığını anlatan Bakır, yabani ve yerel hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına genellikle ilkbahar ve yaz aylarında rastlanıldığını, ilkgüz ve ekimden sonraları vakalarda düşüş yaşandığını tabir etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ölüm oranının elan beş altı olduğuna dikkati çeken Bakır, genellikle kâmil ve ileri yaş ile ekleme hastalığı olanlarda hastalığın ağırbaşlı seyrettiğini vurguladı.

“Telkih çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının bitmeme ettiğini da aktararak, şöyle devam etti:

“Safha 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşılama deneyiminin KKKA aşısına dahi kaydırılarak bu aşının biran önce safha çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Gerek ülkemizde gerekse yurt dışı bazlı safha düzeyinde olan icraat var.”

Değme kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına üstelik belen fail Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne akla yatkın şekilde biran önce çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: