Şam Fıstığı üretimine başladılar kazançlarını 10’a katladılar

Manisa’da şişman bir kesimi hayvancılık ve tütüncülükle geçinen Yuntdağı Bölgesinde 7 yıl evvel başlanan kırsal kalkınma projeleri sebebiyle üreticiler katma değeri faziletli ürünlere yönlendirildi. bir zamanlar nahiye 50-100 titrem civarında rekoltesi olan Antep Fıstığı üretimi bugün bin 200 tona yükselirken hem rekolte hem da ürün üreticilerin yüzünü güldürmeye başladı. Kilosu 130-140 TL arasında alınan Antep Fıstığı sayesinde bölgeye 150 milyon TL’lik mülhak vergi sağlanmış oldu.

Manisa’nın Yunusemre ilçesine mecbur tahminî 67 köyün bulunduğu Yuntdağı Bölgesinde vatandaşların gelir seviyelerini tasarruf etmek amacıyla 2014-2015 yılında Yunusemre Belediyesi aracılığıyla hayata geçirilen kırsal kalkınma projesinde üreticiye dağıtılan fidanlar ve yapılan aşılamalar sebebiyle hem mahsul hem de istihsal arttı. 7-8 yıl evvel takkadak 50-100 titrem beyninde şam fıstığı hasadı yapılan bölgede güzeşte yıl 600 tona yükselen rekolte, bu yıl iki katına çıkarak bin 200 tona ulaştı. Hem rekolte hem mahsul hem birlikte fiyatıyla üreticinin yüzünü güldüren Antep Fıstığı hasadının son günlerinde hasada katılan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi rustik bölgelerdeki desteklerinin artarak bitmeme edeceklerini söyledi.

“7-8 sene öncesine göre belki 10 mezuniyet ayrımsız çoğalma var”

Yunusemre Şehremini Dr. Mehmet Çerçi, “Antep Fıstığının hasadının son günlerini yaşıyoruz. Birkaç zaman içinde hasat sona ermiş olacak. Tahminî tıpkı aydır süren bire bir hasat var. Tığ göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yani 2014-2015 yılından itibaren özellikle köylerimizde rustik kalkınmayı heveslendirmek üzere haddinden fazla sayıda rekiz dağıttık. Antep Fıstığı, koz, badem, ballıdarı, zeytin kabilinden bu yörede yetişen, bu yörede gelişen ve ürün veren hele çok yıllık nebat dediğimiz ongun tarımına yönelik okkalı tıpkı destek verdik. Seçme sene genişlik beş altı 20-30 bin, 40 bin yıla göre değişen üreticilerimize aşılı ağaç desteği yaptık. Çıtlık ağacı dediğimiz, halkımızın çitlembik dediği ağaçları aşılamaya bitmeme ediyoruz. Gelişigüzel sene 120 bine vasıl oranlarda ayn aşılama yapıyoruz. 30-35 köyde yaklaşık 1200 titrem Antep Fıstığı üretimi söz konusu. Köylülerimiz üreterek bunu piyasaya verdi. Antep’ten gelip buradan iz kayran tüccarlarımız var. Akçaköy’da fıstıkların yeşil kabuklarının çıkarmaya hadim ayrımsız kavlatma makinemizi üreticimizin hizmetine sunduk. Yaklaşık benzeri aydır bu kavlatma işlemi sürüyor. Ondan bilahare kurutuluyor ve çuvallanıyor. Bu şekilde kurutulmuş, henüz kavrulma aşamasına geçmemiş, yeşil kabukları çıkarılmış ve çuvallanmış adına bu yıl 1200 titrem rekolte elde edildi. Bu sene çok ongun bir rekolte elde edildi. Geçtiğimiz senelerde bu rekolte bunun yarısıydı. Fiyatları üstelik haddinden fazla iyicene gidiyor. Kilosu 130-140 TL’ye kadar fiyatları gidiyor. Şöyle aynı adisyon yaptığımızda 30-35 köyümüze elden Antep Fıstığından 150 milyon TL ekleme değer sağlanmış oldu. Aldatıcı olmasını diliyorum. Artımlı olmasını diliyorum. Geçmişle bunun kıyasının yapılması türlü değil. 7-8 sene öncesine göre ihtimal 10 hatim bir artım var” dedi.

“Yapılan aşılamanın meyvelerini topluyoruz”

Yunusemre Şehremini Mehmet Çerçi’nin şehremini seçilmesiyle alay malay kendisinin da muhtar kendisine göreve başladığını ve 8 yıldır görevde olduğunu anlatan Akçaköy Muhtarı Adaletli Kızıl, “2014 yılında başkanımız bizi Antep ziyaretine götürdü. Orada fıstık bahçelerine ve tesislerine götürdü. Orada kavlatma makinesini gördük ve bu makinenin bizlerin işini kolaylaştıracağını söyledik ve başkanımızdan kâm ettik. Bizlerin taleplerini hesabına getirdi. Üreticinin malını işlemede haddinden fazla iri hafif sağladı. Burada yalnız Yunusemre ilçesine değil, Antep’e büyüklüğünde hizmet verildi. Dikili’den, Selendi’den buraya işleme amacıyla para geldi. Yuntdağı bölgesine 2014 yılında bu yana 600 bin ayn aşı yaptık. Bu aşılardan verim almaya başladık. Bu temas yıl artmaya devam ediyor. Başkanımızın dahi projeye desteği bitmeme ediyor ve gelişigüzel yıl 70 bin, 80 bin 100 bin ayn aşılama devam ediyor. Bu konuda Belediye Başkanımız Mehmet Ayakçı’ye çok teşekkür ediyoruz.”

Muhtarın eşi ve yetiştirici olan Ayşe Değerli ise Antep Fıstığı toplamanın baskı olmadığını ağacı sallayarak veya çomakla vurarak Antep fıstıklarını yere serdikleri örtüye döküldüğünü anlatarak kazandıkları paranın kendilerini oldukça çok tatmin ettiğini söyledi. – MANİSA

Share: