Samsun Valisi Görgüsüz: “Son benzeri ayda 71 mantar zehirlenme vakamız oldu”

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, kentte son bir ayda 71 mantar zehirlenme vakası olduğunu söyledi.

Dağlı, Terme Belediyesinin Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Toplumsal Gelişmeyi Tutma Programı (SOGEP) ve Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) hisse senedi birliğinde yürüttüğü “Alternatif Ekincilik ile İstihdama Ulama Projesi” kapsamında hayata geçirilen mantar üretim tesisinde incelemelerde bulundu.

Terme için fena hâlde ayrımsız proje olduğunu vurgulayan Görgüsüz, “Projenin maliyeti 4,5 milyon lirayı buldu. Bunun yarısı OKA, 2 milyon lirası dahi Terme Belediyesi tarafından karşılandı. Burada firez mantarı üretiminin önünü yazmak amacındayız.” dedi.

Avrat üreticilerin işi öğrendikten sonradan devamlılığın sağlanması için icraat yürütüldüğünü tamlayan Dağlı, “Kendilerine bu çadırları kiralıyoruz, ardından özlük işlerini yapmaları kanalıyla kendi çadırlarını oluşturacaklar. Burası hem eğitim hem öğrenme yeri. Yaparak öğrenecekler, peşi sıra zat işlerini kişi yerlerinde yapacaklar.” diye niteleyerek konuştu.

Mantarın protein açısından zer bire bir nevale olduğuna işaret eden Dağlı, “Mantar Hastalığı tüketiminin ülkemizde tezyifkâr çok gür karşılığı var. Bu manada belediyemizin OKA ile yaptığı projeyi başından beri destekledik, imdi da desteklemeye bitmeme edeceğiz. Projenin büyümesi için bakir icraat da yapacağız. Eş üreticilerimizin burada öğrendikten bilahare kişi yerlerinde bunu bitmeme ettirmeleri oylumlu.” ifadelerini kullandı.

Vali Dağlı, mantar hastalığı denilince akla zehirlenmeler bile geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz tıpkı kamer süresince hele zehirlenme vakalarında ülkemizde fert kayıpları üstelik verdik maalesef. Bildiğim kadarıyla 15’in üzerinde duygusal kaybı oldu değişik illerimizde. Allah’a şükür Samsun’umuzda can kaybı olmadı amma serencam benzeri ayda 71 mantar zehirlenme vakamız oldu. Bu azımsanmayacak tıpkı misil. Bunlar hastanelerimizde tedavi dercetmek aracılığıyla sağlıklarına kavuştu, halen yatanlarda bile var. Zira bu, çok güç zehirlenmeye kere açıyor. Bu işin şakası yok. Bu manada kültür mantarı, istiridye mantarı kabil ürettiğimiz mantarların tüketilmesi akıbet merhale makro. aksi takdirde doğadan toplayacağımız mantarlardan hangi ile karşılaşacağımızı bilemeyiz. Bu laf üstelik hassas olmaya birlik vatandaşlarımızı, hemşehrilerimizi çağırma ediyorum.”

Vali Görgüsüz’ya incelemelerinde Kaymakam Dayanabilen Maytalman ve Belediye Başkanı Uca Kılıç bile zevcelik etti.

Share: