Şanlıurfa’da kemik çürümesi bulanan hastalanmış artroskopisi işlemiyle otama edildi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’nde kemik çürümesi kâin hastaya, ayaklık artroskopisi işlemi uygulanarak tedavisi gerçekleştirildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, benzeri süre önce hastaneye başvuran kemik erimesi ve enfeksiyonu bulunan 39 yaşındaki Abdülkadir Biçer, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Altay vasıtasıyla taharri edildi. Yapılan kontrollerinin peşi sıra Biçer, bölgede ilk kez ayaklık artroskopisi işlemi uygulanarak tedavisi yapıldı.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Prof. Dr. Altay, Harran Üniversitesi Hastanesi ortopedi kliniği adına 25 yılı fazla hem Şanlıurfa’ya hem dahi bölgeye hizmet verdiklerini söyledi.

Artroskopik yönteminin dar merkezlerde yapıldığına dikkat çeken Altaş, “Kaide eklemi için yapılan artroskopik cerrahi yaklaşım son beş altı yıl içerisinde dünyada gelişmeye başlamış ve ülkemizde bile yemeden içmeden 3 şişman kentte kısıtlanmış sayıda makbul kaide eklemine almaç yardımıyla girilerek eklemi açmadan yapılan cerrahi aynı yaklaşımdır. Kliniğimizde aldığımız bakir cihazların de desteğiyle gelişigüzel kalça eklemine artroskopik cerrahi yaklaşım uygulamamız hem bölgemiz hem bile ilimiz üzere kısık tıpkısı önem taşımaktadır. Bu ilk vakamızda mafsal içerisinde enfeksiyon ve kemik çürümesine sınırlanmış sorunları olan hastamıza kapalı yöntemle müdahale ederek zaruri işlemleri tamamladık. Hastamız dahi az çok rahatladığını ve klinik olarak aheste kâr gördüğünü bizlere ifade etti. Kalça artroskopisi ciddi benzeri deneyim birikim teknolojik altyapı ve grup talip aynı çalışmadır bu muamele amacıyla ortopedik cerrahi anestezi araştırma görevlisi bacı ve personellerinden oluşan kısaca 20 nefis ayrımsız ekiple hazırlıklarımızı ve işlemlerimizi sürdürüyoruz. Ülkemizde yeni başlayan ve Ankara’nın doğusunda henüz uygulanmayan bu sistemin Şanlıurfa Harran Üniversitesi araştırma Uygulama Hastanesi ortopedi kliniğinde başlatılmış olması hepimiz açısından çalım verici aynı gelişmedir. Emeği sabık herkese teşekkür girmek istiyorum.” diye konuştu.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan bile gerçekleştirilen bu otama yöntemini bölgede ilk kez uygulamanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Akif Altay’ı ve ekibini tebrik kartı fail Kırhan, “Batıdaki büyükşehirlerin peşi sıra doğu ve güneydoğuda ilk defa Harran Üniversitesi Hastanesinde tıpkısı kaide artroskopisi yöntemiyle tedavi gerçekleştirdik. Biz vatandaşlarımıza sunma gani tedavi imkanlarını sağlamanın birlikte bölgenin ihtiyaçlarını de karşılayacak farklı yöntemlere birlikte imza atmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: