Sarıkamış şehitleri anısına 1914 dikme toprakla buluştu

– Sarıkamış şehitleri anısına 1914 rekiz toprakla buluştu

BOLU – Bolu’nun Elemli ilçesinde kâin Sarıkamış Şehitleri Hatırat Ormanı’na, Sarıkamış Harekatı’nda donarak martir düşen binlerce Mehmetçik amacıyla 1914 direk dikildi.

107 sene önceki Enver Rabıtalı komutasında düzenlenen Sarıkamış Harekatı’na katılan binlerce Mehmetçik donarak şehit düşmüştü.

Kederli Orman İşletme Müdürlüğü de, Ekinciler köyü mevkiine Sarıkamış Şehitleri Hatırat Ormanı oluşturdu. Andaç ormanına Sarıkamış Harekatı’nda donarak şehit olan Mehmetçik yerine ilk kez 1914 rekiz dikildi.

“Temas şehre Sarıkamış şehitleri hatırat ormanı vermek istiyoruz”

Şehitlerin hatıralarını canlandırmak amacıyla fidan dikimi programı düzenlendiğini rapor eden Sarıkamış Platformu Umumi Heyet Başkanı Beklenti Kabay, “Sarıkamış Platformu yerine, aldığımız karar gereği rastgele ilde aynı Sarıkamış şehitleri yadigâr ormanı ve Sarıkamış şehitleri anıtı yapmayı planlıyoruz. Bolu Kederli’ten başladık, daha sonra Karadeniz Ereğli’üstelik Sarıkamış deniz şehitleri anısına tıpkı orman yapacağız. Sakarya’da ve kamu Türkiye’dahi düzenlenen adına yaymayı planlıyoruz. Hem tıpkısı abide hem yadigâr ormanı yapacağız. Sarıkamış şehitlerini gereği kabilinden öncelemek ve anılmalarını ulaşmak, onların ermiş ruhlarına görevimizi hesabına deklare etmek istiyoruz” dedi.

“Akşemseddin diyarından dürü ediyoruz”

Sarıkamış Platformu’nun 81 ile Sarıkamış şehitleri hatırat ormanı kazandırmak amacıyla proje başlattığına değinen Bolu İl Ekin ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay ise “Bunun birincisini Akşemsettin diyarından ödül ediyoruz. Sarıkamış Harekatı şehitlerimiz adına 1914 dikme diktik. İnşallah bu fidanlıklar yeşererek Mehmetçiklerimiz adı altında ebediyete kadar yaşayacaklardır. Bu anlamlı ve hassas davranışlarından muhit Sarıkamış Platformu’na çokça teşekkürname ediyorum. Oldukça haddinden fazla iyilikbilir aynı akıntı yaptılar. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

Fidan dikim etkinliğinin arkası sıra katılımcılar Elemli’te mevcut Galibiyet Kulesi’ni ve Akşemsettin Türbesi’ni müzakere etti.

Katılımcılar

Etkinliğe, Bolu İl Kurnaz Komutanı Açıkgöz Kıdemli Miralay Haluk Hürmetli, Üzüntülü Kaymakamı Ferhat Iyi, Bolu 2. Komando Er Sancak Başbuğ Vekili Merdin Kışkan, Elemli İlçe Açıkgöz Komutanı Musa Karatay, Bolu İl Ekin Turizm Müdürü Kağan Doğanay, Göynük Orman İşletme Müdürü Yüksel Özcan, Sarıkamış Platformu Umumi Heyet Başkanı Ümit Kabay ve üyeler katıldı.

Share: