Sarıklı koşa, 23 haftalık doğan bebeklerini 144 ahit sonraları kucakladı

Erzurumlu sarıklı koşa, 23 haftalık doğan, organları gelişmediği amacıyla hayati tehlikesi olan bebeklerini, tehlikeli hizmet tedavisinin arkası sıra 144 devir sonraları kucakladı.

3 yıllık evli hoca Merve ve Sebahattin Ergün’ün önceki çocukları tahminî 5 ay önceki 23 haftalıkken özel tıpkısı hastanede dünyaya geldi.

Organları gelişmeyen, ruh ve teneffüs yetmezliğiyle 540 gram olarak Erzurum Şehir Hastanesine atıf edilen çağa, Yenidoğan Ciddi Bakım Ünitesinde Dr. İpek Kocaoğlu ve ekibince tedaviye alındı.

Burada solunum cihazına bağlanan bebeğe, akciğer gelişimi üzere otama uygulandı ve damardan beslenmesi sağlandı.

Tedaviye olumlu karşılık veren ve organları gelişerek teneffüs cihazından ayrılan süt kuzusu, dokunaklı bakımda kestirmece 144 çağ süren hayat mücadelesini kazandı.

Öğretmen koşa, 540 gram adına doğan, “Burak” adını verdikleri evlatlarını, 3 kilogram 200 gram adına kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor.

“Haddinden Fazla ongun aynı savaşçıydı”

Yenidoğan Çetin Hizmet Uzmanı Dr. Kocaoğlu, AA muhabirine, çokça mutlu ve alımlı bir güne tanıklık ettiklerini söyledi.

Erken doğumdan çevre bebeğin hayat şansının bir iki olduğunu ifade eden Kocaoğlu, “Ekipçe özenle bebeği takip ettik, kişi çıkışmak amacıyla bebeğin dahi çabası vardı ve çokça mebzul bire bir savaşçıydı. Tedaviler sonrası solunum cihazı ve oksijenden ayrıldı, asıl sütüyle beslendi. Sağ Esen taburcu ediyoruz.” dedi.

“Bu şekilde doğup hayatiyetli çok bir iki çağa var”

Tedaviler sonrası ağızdan beslenmeye başlayan bebeğin kilo alımının domuzuna gittiğini belirten Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“Çağa kilolu bakımda 144 aktarılma uğraş verdi, akciğerleri gelişmediği için otama uyguladık. Damardan beslenip otama aldı. Bilahare sonda ile beslenerek değişik tedavilerini kesip akciğeri geliştiği için teneffüs cihazından ayırdık. 540 gram gelmişti deminden 3 kilo 200 gram. Bizim üzere süfli tansık bebek, sevimli şansı haddinden fazla birkaç olduğu üzere konusunda titredik. Bu şekilde hiçbir organı gelişmeden doğup faal çokça az çağa var.”

“Bu bebekler, erkendoğan değil, immatür”

Yenidoğan Kırıcı Hizmet Sorumlusu Prof. Dr. Hasan Kahveci dahi 2007 yılından beri birimlerinde 23 haftalık doğup hayat dolu bebeğin olmadığına belen etti.

Bebeğin yaşamasında ağır bakım imkanları ve hizmet kalitesinin etkili olduğunu nâkil Kahveci, “Erzurum’daki çap hastanelerinde 23 haftalık doğup ruhlu evvel süt kuzusu, bizim amacıyla şaşırtıcı aziz bebek, eziyetsiz taburcu ediyoruz. Bu bebekler, prematüre değil yani gözü, beyni, akciğeri kabilinden organları ufak tefek istikbal aşama immatür. Bunlara fevkalbeşer, ölçüsüz say gerekir.” diye konuştu.

Anne Merve Ergün dahi veladet sonrası haddinden fazla üzüldüğünü ve edisyon aynı proses geçirdiğini anlattı.

Bu süreçte umudu kaybetmediklerini söyleyen Ergün, “Bebeğimizi eve götürüyoruz, haddinden fazla şükür evladımıza kavuştuk. Haddinden Fazla mutluyum, proses çokça uzun ve zor geçti. İpek hocamıza ve çalışanlara teşekkür ederim, haddinden fazla ilgilendi ve mücahede verdiler. İlk ilkin etibba rüya vermiyordu ama böylelikle önce bebeğimizi kucağımıza aldık, haddinden fazla duyguluyum.” ifadelerini kullandı.

Ata Sebahattin Ergün ise Dr. İpek Kocaoğlu ve sağlıkçılara yakarış ettiklerini belirterek, “Onların ve devletin bu güzelce hastanesi yardımıyla çocuğumuzu sağ salim elimize aldık.” dedi.

Share: