Şark Akdeniz’in plato tatili rotası Başkonuş’tan geçiyor

Akdeniz ve Güneydoğu Rum bölgelerinin kesişim noktasındaki Kahramanmaraş’ın Başkonuş Yaylası, serin havasıyla doğada mesafe eylemek isteyenlerin flaş mekanları ortada düzlük alıyor.

Manzarası, sık orman yapısı, mübarek oksijeniyle demet çekici, site merkezine 50 kilometre uzaklıkta 1325 rakımda kâin Başkonuş Yaylası, yunak açıktan ve kent hayatının stresinden sıyrılmak isteyenleri ağırlıyor.

Yaylanın çeşitli yerlerine otağ kuranlar, gündüzleri serin havanın tadını çıkarırken, geceleri ise ısınabilmek amacıyla soba yakıyor.

Kır lokantası, bungalov orman evleri, spor, deri dinlenme kampı, karavan dinlenme kampı, piknik ve bala oyun sahalarının bulunduğu yaylada, ATV ile safari gibi çeşitli etkinlikler de yapılabiliyor.

Başta Gaziantep, Osmaniye, Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman gibi illerden bölgeye mevrut ziyaretçiler, burada serin havanın keyfini çıkarıyor.

“Oba kamplarımız vahim bandaj görüyor”

Başkonuş Yaylası Tesisleri Konaklama Hizmetleri Müdürü Ayhan Dinler, AA muhabirine, yaylaya rastgele mevsim Türkiye’nin hızlı hızlı serian değme bölgesinden ziyaretçi geldiğini söyledi.

Bölge ve yer kentlerde sıcaktan bunalan vatandaşların Başkonuş Yaylası’nı yeğleme ettiğini anlatan Dinler, şunları kaydetti:

“Belde illerden büyük oranda temenni koparmak bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Şu dönemde çekicilik sıcaklığının fazla artması sebebiyle misafirlerimiz kendilerini ormanın derinliklerine bırakıyor. Bu bölgedeki konaklama ve sair imkanlardan faydalanarak tıpkı nebze dahi olsun sıcaklıklardan ırak kalmaya çalışıyor. Çerge kamplarımız okkalı sargı görüyor. Çadır kamplarını grup halinde üstelik ağırlıyoruz. Site merkezindeki bağrış çağrış ve hareketli ortamdan kurtulup tıpkı nebze abat albeni alabilmeleri için herkesi yaylamıza çağırma ediyoruz. Yoğunluğumuz artmaya bitmeme ediyor. Biz bundan belde memnunuz. Misafirlerimizin istem ve taleplerine gerektiği ölçüde karşılık vermeye çalışıyoruz. Hafta sonu yoğunluğumuz çokça çok oluyor. Yaylada hafta sonları 450 çadırı buluyoruz.”

“İnsanın dirlik bulduğu bir kayran”

Gaziantep’ten kamp düzenlemek üzere gelen Haluk Sağlam birlikte hamam çekicilik dolayısıyla genişlemek amacıyla yaylayı tercih ettiğini söyledi.

Yaylanın bir nice özelliğiyle ön plana çıktığını dile getiren Akva, “Henüz başlangıçta çokça yoğun geldiğim ayrımsız düzlük. Hem doğasıyla hem havasıyla süfli fena hâlde tıpkısı düzlük. İnsanın erinç bulduğu mübarek oksijenin olduğu bire bir saha. Serin olması da tabiatıyla yeğleme sebebi zira şehirde binaların zarfında tıkılıp kalıyoruz.” diyerek konuştu.

Osmaniye’den yaylaya kamp yapmak üzere gelen Yakup Gözüaçık dahi ısıdam havanın kendisini bunalttığını rapor etti. Yaylanın serin havasının ferah geldiğini dile getiren Gözüaçık, “Osmaniye’üstelik sıcaktan duramaz oldum. 2-3 yıldır buraya kesiksiz tatile geliyoruz. Buranın havasından çok memnunuz.” dedi.

Önder Demiralay üstelik site merkezinin sıcaklığından sıyrılmak amacıyla yaylaya geldiğini ve yapılan hizmetlerle bölgenin daha üstelik güzelleştiğini kaydetti.Share: