Sarsıntı bölgesinden 25 kedi Bitlis’e getirildi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği illerden 25 kedi, Bitlis’in Tatvan ilçesine getirildi.

Tatvan Belediyesi ile Gönüllü Baytar Hekimler ve Teknikler Derneğinin desteğiyle kente getirilen kedilerden çorlu olanların tedavileri, Belediye Sokak Hayvanları Vasektomi ve Iyileştirme Merkezi’nde yapılacak.

Derneğin Umumi Heyet Üyesi Baytar Hekim Efe Yürek, depremlerin peşi sıra Malatya’ya her an taharri kurtarma çalışmalarına destek verdiklerini söyledi.

İlçeye getirdikleri kedilerden birkaçının tedavisinin devam ettiğini belirten Yürek, diğerlerinin durumunun gani olduğunu ve gücük sürede sahiplendireceklerini aktardı.

Şehremaneti Baytar Teknikeri Ömer Atış da kedilerin tedavi ve bakımlarının merkezde süreceğini rapor etti.

Dernek ve belediye bünyesindeki fahri veterinerler namına facia bölgesindeki yerleşim alanlarını gezerek hem vatandaşlara hem üstelik hayvanlara havari olduklarını anlatan Atış, şunları aktardı:

“Orada bulduğumuz hayvanları kurtardık. Facia bölgesindeki rastgele yerde Türk Baytar Hekimleri Birliği koordinesinde gönüllü baytar hekimler var. Her mücahede alanında sunu birkaç 9-10 hekim hempa geceli gündüzlü düzentileme sürdürüyor. Enkazdan sâdır hayvanlar, ilk müdahalenin ardından umumi keyif durumuna göre ayrımlı merkezlere yahut bakımevlerine gönderme ediliyor. Esen olsunlar. Özel klinikler dahi kapılarını açtılar ve onların veteriner hekimleri birlikte desteklerini sağlıyor. Kıyamet bölgesinden 25 kedi ve 2-3 kesim da dertli kapik aldık. Yanık olan köpekleri Van Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunu üstelendiği Malatya’daki bakımevine tasdik ettik. Oradaki fahri baytar doktor ihvan marifetiyle tedavileri bitmeme ediyor. Gönüllüler ve vatandaşlar bu canlar üzere evlerini açtı. Bazısı sahiplenecek, birtakımı de bakımını üstlenecek.”

Share: