Sarsıntı tatbikatından enteresan kareler! Ne yaptıklarını kimesne anlayamadı

Türkiye geneli ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Teşrinisani 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla saat 18.57’dahi “çök katakulli tutun” tatbikatı Çankırı’dahi birlikte gerçekleştirildi. Tıpkısı aksata merkezinde planlı tatbikatta kemirmek yiyici vatandaşlar senaryo gereği depremde hayat kurtarma aracı bire bir yöntem olan “çök, intizam, tutun” hareketini yaptı. Vatandaşlar elan sonraları AVM’den tahliye edildi. Tatbikatın peşi sıra ekipler, stantlarda vatandaşları bilgilendirdi. Ayrıca, tatbikat sırasında depremlerde hayatını kaybedenler için dua edildi.

İLGİNÇ ANLAR KAMERADA

Tatbikat sırasında ayrımsız gencin yaptığı ilginç akım kameraya yansıdı. Talimatları yanlış anlayan taze, oturduğu sandalyeyi havaya kaldırdı. Başının üzerindeki iskemle ile depremden korunmaya müteharrik tüvana, yanındakilerin uyarısı ile durumu ayırt etti. Daha bilahare sandalyeyi bırakan taze, masanın altına saklanmaya çalıştı. O anlar ise kameraya yansıdı.

“YIL SÜRESINCE TATBİKATLAR DEVAM EDECEK”

Yapılan tatbikatla ait bilgelik veren Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bu tatbikatın bugün yapılması ve saat 18.57’üstelik yapılmasının sebebi, Düzce Depremi’nin yıl dönümünün zaman olması. Düzce Depremi ve diğer depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Cenabıhak’tan yağmur diliyor, Cenabıhak tıpkı henüz böyle bir sarsıntı yaşatmasın diyorum. Bu sene deprem manevra yılı, Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımızın okkalı benzeri gayreti var. Geçtiğimiz hafta Kur’an kurslarımız ve yurtlarımızda tatbikat yaptık. Bugün bile AVM’deyiz. İnsanlarımızın yavaş olduğu aynı noktadayız. Burada tatbikatımızı gerçekleştirdik, sene süresince üstelik devam edecek. Bizim afetlere hem ferdî hem bile kurumsal kendisine amade olmalıyız. Kurumsal kendisine bizim çalışmalarımız devam ediyor, bireysel olarak üstelik vatandaşlarımızın bize destek olması geçişsiz” dedi.

Share: