Sayıştay Raporu: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde 5 Personel, Görevde Itila Sınavına Bağımlı Olan Ofis Müdürlüğü Kadrosuna Sınav Şartı…

MEHMET AKGÜN

Sayıştay, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde beş personelin, görevde yücelme sınavına bağımlı olan şube müdürlüğü kadrosuna imtihan şartı aranmaksızın atandığını tespit etti. Sayıştay raporunda, beş personelin evvel akademi sekreterliği kadrosuna, tıpkısı müddet sonraları da görevde yücelme sınavına bağımlı tutulmaksızın bölüm müdürlüğü kadrosuna atandığını belirtti. Sayıştay, bu atamaların, üniversitenin mevzuatla muayyen amaçlarına ulaşması ve memurların akreditasyon ve liyakat esasları dahilinde görevlerini namına getirebilmeleri açısından riskler barındırdığı uyarısında bulundu.

Sayıştay’ın Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 2021 Yılı Denetim Raporu yayınlandı. Raporda, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde beş personelin, görevde yükselme sınavına bağımlı tutulmadan büro müdürlüğüne atandığı tespitine düz verildi. Raporda şunlar kaydedildi:

“MEMURLARIN EŞİTLİK VE LİYAKAT ESASLARI DAHİLİNDE GÖREVLERİNİ YERİNE GETİREBİLMELERİ AÇISINDAN RİSKLER BARINDIRMAKTADIR”

“Üniversitede, ara sıra direktörlük kadrolarına, bir süreliğine şube müdürlüğünden daha dal fariza yerine kabul edilen akademi sekreterliği görevinde bulunanların atandığı anlaşılmıştır. Bu şekilde bölüm müdürlüğüne atananlar, ilk yukarıda değinilen ve dal görev niteliğinde bulunan yüksekokul sekreterliğine atanmış ve nispetle gelişmemiş süreler sonrasında yazıhane müdürlüğü kadrolarına atamaları gerçekleştirilmiştir. 2018 tarihinden itibaren akademi sekreterliğinden bölüm müdürlüğüne atanan ilkokul personelden biri 7 kamer, tıpkısı diğeri ise 9 kamer ilgili kâtiplik görevinde bulunmuştur. İdare temas ne kadar ilişik personelin yöneticilik tecrübelerinden yararlanmak amacıyla işlemlerin gerçekleştirildiğini bu doğrultuda mevzuatla getirilen muadele ve değim esasının ayn ardı edilmediğini tabir etse bile bölüm müdürlüğü kadrolarına yapılan ilgilendiren atamaların imtihan şartına ilgilendiren derogasyon hükmünden yararlanılarak meydana geldiği anlaşılmaktadır.

Dolayısıyla ilkokul personelin önce yüksekokul sekreterliği kadrosuna, benzeri müddet bu görevde bulunmalarının peşi sıra ise görevde itila sınavına bağımlı tutulmaksızın şube müdürlüğü kadrosuna atanması işlemi, üniversitenin mevzuatla belirlenmiş amaçlarına ulaşması ve memurların denklik ve değim esasları dahilinde görevlerini adına getirebilmeleri açısından riskler barındırmaktadır.”

Share: