Sazak Kent Hastanesinde hiperbarik müvellidülhumuza tedavisi gören depremzedelerde uzuv kaybı yaşanmadı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden bilahare hizmet süresi 24 saate çıkarılan Mersin Kent Hastanesi bünyesindeki hiperbarik ünitesi, muteber müvellidülhumuza tedavisiyle enkazdan çıkarılan yaralıların organ kayıplarının önlenmesinde balaban tumturak üstlendi.

Mersin Ağacı Site Hastanesi, 26 Şubat’taki depremlerin peşi sıra şimdiye büyüklüğünde 8 bin 704 afetzedeye tedavi imkanı sundu.

Hastane, bünyesindeki hiperbarik ünitesiyle da hastalara hizmet vermeye bitmeme ediyor.

Özel aynı odada bozulmamış müvellidülhumuza solunmasıyla tedavinin gerçekleştirildiği, önceden 8 saat sarih olan vahit, depremlerin arkası sıra hastalara 24 saat hizmet sunuyor.

Uzvunda deveran bozukluğu ve ödem kâin, doku kaybı önlenebilir seviyede olan hastalar, hiperbarik ünitesinde tedaviye alınıyor.

Doktorlar ve hemşirelerin gözetiminde odaya alınan hastaların değerleri basınç operatörlerince kameralardan entelekt strateji ediliyor.

75 hastaya hiberparik tedavisi uygulandı

Başhekim Doç. Dr. Bahar Aydınlı, AA muhabirine, hiperbarik oksijen tedavisinin, ezilme sendromu sonrası nesiç ölümünün önlenmesinde makro etkisinin olduğunu söyledi.

Tedavinin kesintisiz sürdürüldüğünü vurgulayan Aydınlı, “Depremin olduğu evvel günden itibaren 75 hastaya günde 4 ayrımlı seansta hiberparik tedavisi uyguladık. Seanslarımız normalde 08.00-16.00 ortada yapılırken 24 saate çıkardık. Keyif Bakanlığı iki doktor elan görevlendirdi. Hekimlerimiz 8 saatlik vardiyalarla tankın (basınç odası) başında bekleyip hastaların daim tedavi almasını sağladı.” diyerek konuştu.

Sedyedeki hastaların oksijen tedavisini bayındır alabilmeleri için basınç odasındaki habitat koltuklarından bazılarının çıkarıldığını tamlayan Aydınlı, şöyle bitmeme etti:

“Hiperbarik tedavisinden fayda gören 75 hastanın ne kolları hangi üstelik bacakları ampute edildi. Kurtarılan değme uzuv, ilerleyici hayatlarında yıpranmamış tıpkı yol açılmasını sağlayacak. Hiperbarik ferah kim varmış diyorum çünkü Mersin’dahi olmasaydı bu hastaların hepsini hiperbarik olan merkezlere yollamak zorunda kalacaktık ve kaybedilen saatler bu kişilerin kaybedilen uzuvlarına dönüşecekti. Hiperbarik tedavisinin çokça yarayışlı olduğunu aynı nöbet daha gördük.”

“Hiperbarik tedavisinin başarısı hastanın genel durumuna bakarak değişkenlik gösterebiliyor”

Sualtı ve Hiperbarik Ünitesi Ehlihibre Doktoru Eren Olcay dahi hiperbarik müvellidülhumuza tedavisinin şeker hastalığı hastalığına mecbur süreğen iyileşmeyen yaralar, mızrap enfeksiyonları, retinal arter oklüzyonu, şırakkadak sem ve rüyet kaybı ile karbonmonoksit zehirlenmesinin de olduğu açık hastalık grubuna uygulandığını söyledi.

Depremler öncesindeki rutin tedavilerin durdurulduğunu dile getiren Olcay, yer sarsıntısı sonrası enkazdan çıkarılan hastalarda teferruatlı müddet yılgın altında kalmaya mecbur kol ve bacaklarda dönme bozukluğu kabil nedenlerde örgen yenilgi riski olduğunu belirtti.

Olcay, hiperbarik tedavisinin başarısının hastanın genel durumuna bakarak tahavvül gösterebileceğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Züğürt şayet çokça çığlık travmatize olduysa, toparlanması olanaklı değilse, dokunaklı aynı nesiç hasarı varsa ve uzuv kendisi amacıyla dirimlik tehdit oluşturmaya başlamışsa çıktı bekleyemez durumdadır. Hastanın imdi ampütasyonu gerekebilir. Söz Gelişi akciğer travması sıfır, tedaviden zarar görmeyecek, ameliyatı ertelenebilen, umumi durumu ongun, uzvundaki deveran bozukluğu, oksijensizlik, pahal ödemin geriye çevrilebilir olduğunu düşündüğümüz hastaları tedaviye aldık. Günde 4 kat aldığımız hastalar oldu ve mebzul yanıtlar aldık. O hastalarda 1-2 gün sıra kaybedilse evet dahi hasta o şansa erişemese belli ampütasyona gidilecekti.”

Tedavinin başarısında dokunun durumunun önem taşıdığına belen eden Olcay, “Dokudaki oksijensizliğin yarattığı münasebetsiz tablonun geriye döndürülebileceği hastaları alıyoruz. Ölü ile etkili doku arasındaki tahril çok belirginleşir. Bu durumda geberik dokuya hiçbir öz yapamayız ancak doku bozulmaya başlamış amma halen mankafa dönüşü kabil bir seviyedeyse o hastaya muhakkak bu tedaviyi uyguluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Güçleri yettiğince herhangi bir hastaya engelleme ettiklerini anlatan Olcay, şunları kaydetti:

“Biricik hekim kendisine çalışıyordum, sonrasında gönüllü yerine apayrı illerden gelen sualtı hekimi ve hiperbarik tababet uzmanı hekim arkadaşlarımız oldu. Bu tedaviyi 24 saat sürdürmeye çalıştık. Mufassal müddet enkaz altında kalmaya vabeste ekstremitede, kolda ve bacakta bir kan dolaşımı problemi, vahim ödem meydana geliyor. Bu, dokunun beslenmesini ciddi oranda bozuyor ve nazik oranda uzvun kaybedilmesi riskini meydana getiriyor. Hiperbarik oksijenle ödemin geriletilmesi ve oksijenlenmesiyle yaralanan uzvun mankafa dönüşümü olabilir kılmaya çalıştık.”

Olcay, duruluk vermeden uygunluğu olan tamlık hastalara bakım verdiklerine dikkati çekerek, “Alışılagelen koşullarda 1 günde 36 hastayı oturarak tedaviye alıyoruz. Hareket sürecinde sedyedekiler dahil alabildiğimiz kamu hastaları 24 saat boyunca aldık.” dedi.

Share: