Şehitler Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı amacıyla tedarik

Şüheda Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı üzere hazırlık

Şehitler Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı amacıyla restorasyon çalışması yapılacak

ÇANAKKALE Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Şüheda Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için ast bina ve art çatı düzenlenmeleri yapılacak.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığınca, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Şüheda Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılına hazırlanıyor. Bölgede ast ve art yapısının düzenlenmesinin yapılacağı, Şehitler Abidesi 18 Mart 2023 tarihine büyüklüğünde ziyaretçilere tutkun kalacak.

Şüheda Abidesi’nde çalışmalar çerçevesinde, cıvıltı enfrastrüktür hatlarının yenilenmesi, mekanik enfrastrüktür hatlarının (sulama, içmece suyu, hararet hatları) yenilenmesi, nebati peyzaj alanlarının yenilenmesi, alanın ziyaretçi yönetimi anlamında elan işlevsel hale getirilebilmesi için sert medar akslarında revizyonlar, kent mobilyaları ve brifing, manipülasyon elemanlarının yenilenmesi, Abide altında saha düz bodrum mekana yönelik akarsu yalıtım sisteminin yenilenmesi, Abide B giriş kısmına otopark düzenlemesi yapılacak. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, Şüheda Abidesi’nde incelemelerde bulunarak, Anıt’üstelik yapılacak olan çalışmayla ilişkin bilgelik verdi.

Gelecek yıl 2023 yılına gireceklerini ve 2023 yılının Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü olacağını tamlayan Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, şunları söyledi: “Cumhuriyete giden yolun başlangıcı Çanakkale. Çanakkale Halas Savaşı’nın önce meni fişeği atık ve daha bilahare birlikte Cumhuriyetimiz car edilmiş ve inşallah 1923’te temelleri atık Cumhuriyetimiz 100’üncü yıl dönümünü kutlayacağız. Tığ de Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünde Tarihi Düzlük Başkanlığı yerine Cumhuriyet’e revan yolun başlangıcı olan Çanakkale’birlikte, Şüheda Abidesi’nin yenilenmesini, peyzaj düzenlemesini gözden geçirmeyi ve burada Cumhuriyeti 100’üncü yıl dönümünde ayrımsız takım icraat yapmayı takvimimize aldık. Çanakkale Şehitler Abidesi, Tarihi Alan’de arz aşkın konuşma edilen ayrımsız düz. Şehitler Abidesi’birlikte Çanakkale’mizin bire bir simgesi olmuş durumda. Zamana, coğrafi koşullara, iklime sınırlanmış olarak aynı mızıka yıpranmalar ve eskimeler oluştu. Bu kadar heybetli olan ayrımsız yere, Tarihi Düzlük Başkanlığı kendisine tekrara arkadaşlarımızla gelişigüzel gözden geçirec eğiz. Peyzajını baştan düzenleyeceğiz, cümbüş hatlarını gene gözden geçirip, lazım sulama sistemlerini ister yangına cebin müdahale sistemlerini yeniden gözden geçireceğiz. Bu süreçlerin böylelikle bile Mart ayında burası esasen kullanılmamış görünümü, haliyle bura esasen ziyaretçilerimize bariz ayla gelecek. Bu çalışmalarımız içerisinde, bu müddet içerisinde Mart ayına kadar burası güvenlik cihetiyle ziyarete sınırlı olacak. Burada çok acul ve coşkun tıpkı mücahede olacak. Şuanda işe başlamış vaziyetteyiz. Bugünden bilahare birlikte asayiş için burası ziyarete vabeste olacak. Lazım Şüheda Abidesi’nin altındaki teknik bakımlar lazım buradaki peyzajların gözden geçirmesi. Burası gerçekten yangına alıngan kesim, hararet arama sistemlerimiz, yangına müdahale sistemlerimizin yeniden gözden geçirilmesi ve buradaki düzenlemelerin ziyaretçilerimizin henüz gösterişsiz, güzelce benzeri ortamda ziyaretlerini yapabilmeleri amacıyla ayrımsız bando değişiklikler yapacağız. Eskimemiş görünümüyle da ziyaretçilerimiz buradaki ziyaretlerini çıktı ihtisas yoğunluğu içerisinde olacaklar. 18 Mart’ta dahi bu bakir düzenlemeyle birlikte, sayın cumhurbaşkanımızın katılımıyla buradaki işi cingöz ve hizmete açmış olacağız. Tarihi Kayran’daki bize miras kalan, ecdat yadigarlarını koruyarak, kollayarak, geliştirerek yine doğrudan geçirmeye Tarihi Düzlük’ı dünyanın arz çokça ziyaret edilen zahir albeni müzesi yapmaya kararlıyız. Tarihi Kayran Başkanlığı yerine dahi çalışmalarımızı bitmeme ettireceğiz. Burası Tarihi Alan Türkiye’nin kalbi, Türk milletinin göz bebeği. Tığ de burayı göz bebeğimiz üzere koruyor, kolluyoruz” dedi.

Share: