Serencam dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 emanet, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 gidiş geliş kazasında 289 hayat hayatını kaybederken, 29 bin 840 kişi bile yaralandı. Yılın evvel 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güven Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i âdem evladı, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı tutmak amacıyla toplam 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 güç yaralandı, 289 hayat bile olay durumunda hayatını kaybetti. Yılın önceki 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a artık. Ağustos ayında genişlik haddinden fazla kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da ölümlü, yaralanmalı ve maddesel hasarlı mecmu 5 bin 128 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 19 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. En az kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 çoban alkollü yerine araç kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 açar ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi de kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında yeryüzü sık görülen çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını kez, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, uç geçit ve kaplamanın mikro olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit takip ve tahvil kuralına uymamak, arkadan çarpma, çevrim kurallarına uymamak, al çırağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez trafik işareti mevcut yerlere ahzetmek, bulaşıcı ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü kötülemek, alkollü namına çevirici koymak, aşırı hemen anahtar koymak, mürur yasağı olan yerlerden bırakmak ve hatalı şekilde veya haram olan yerlere otopark demek?Share: