Serencam dakika veri | Almanları dolandıran çetenin 12 üyesi tutuklandı

MERSİN merkezli 6 ilde, kurdukları davet merkezi ile kendilerini ‘kamu görevlisi’ diye niteleyerek tanıtarak haklarında türlü konularda davalar açılacağı yalanıyla Alman vatandaşlarını dolandıran çeteye yönelik operasyonda gözaltına alınan 31 şüpheliden 12’si tutuklandı.

Itimat Genel Müdürlüğü Asayiş Kat Başkanlığı ve Mersin Ağacı Güven Asayiş Büro Müdürlüğü ekipleri, kentte uluslararası dolandırıcılık yapıldığı bilgisi üzerine harekete geçti. Ekipler, kimliklerini saptadığı şüphelileri beceri ve fiziksel takibe aldı. Ekipler, çetenin kurduğu davet merkezi üzerinden telefonla taharri yapıp, kendilerini ‘kamu görevlisi’ diye tanıtarak haklarında muhtelif konularda davalar açılacağını söylediği Alman vatandaşlarını dolandırdıklarını tayin etti. Cürüm işleme amacıyla teşkilat kurduğu belirlenen şüphelilerin yakalanması için Mersin merkezli İstanbul, İzmir, Antalya, Denizli ve Trabzon’da 1 Ekim’de senkronik ameliyat yapıldı. Operasyonda, aralarında suç örgütü lideri ve dal düzem yöneticilerinden H.Ç., A.Y. ve M.Ç. dahil 31 aynasız, gözaltına alındı.

ELE GEÇİRİLENLERŞüphelilerin ev ve iş yerlerinde gerçekleştirilen  aramalarda 2 skor ruhsatsız tabanca, 51 skor fişek, 500 bin TL, 800 bin TL mesabesinde değerli ve bezen eşyası, 11 skor bilek saati, 21 adet laptop elektronik beyin, 47 nüsha değişik markalarda cep telefonu ele geçirildi. Ayrıca suçtan elde edilen gelirle sahip olunan tahminî değeri 500 milyon TL olan 100 skor taşınmaz tapusuna ve 26  sayı ölçüsüz araca ahali konuldu.  Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.12 TUTUKLAMA

Şüphelilerden 8 suratsız savcılıkça başıboş bırakılırken, gümrük kolcusu hakim karşısına sâdır 12 bed tutuklandı. 1 şüpheliye familya hapsi verilirken, 10 ibret adli taharri şartı ile azade bırakıldı.

Share: