Serencam referans tarihi 11 Aile

KOBİ Gelişim Bindi Programı seminerinde konuşan KOSGEB Düzce Müdürü Necdet Yaşar Mecnunca, makul proje konuları müracaat şartları ve değerlendirme süreçlerini anlattı.

KOSGEB ve Düzce Tecim ve Sanayi Odası işbirliğiyle Kobigel – Kobi Aksiyon Bindi Programı dahilinde proje destek çağrıları brifing semineri düzenlendi.

Seminere; Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Sedir Başkanı Tanju Çevik, ilde hareketlilik gösteren firma yetkilileri ve personeli katıldı.

KOSGEB Düzce Müdürü Necdet Yaşar Şahin, izlence dahilinde bütçeleme, kalın kafalı ifa-bağış ve süreçler Kobigel-Kobi Aksiyon Bindi Programı’nın dahiline, uygun proje konuları müracaat şartları ve yorum süreçleri konulu toplantıda uzun bilgilendirmede bulundu.

Mecnunca, “Ince süredir çetin tıpkı taleple muhtemel KOBİGEL KOBİ Destek Programı 3 ayrımlı kategoride çağrıya eski bulunmaktadır. Birincisi ve ikincisi, dijital teknolojileri üretenler yahut bu sayısal teknolojileri zat imalat sürecine entegre gitmek isteyenler içindir. Üçüncü davet ise dijitalleşmek dahilinde her hacir bulunmadan üretim kapasitesini arttırmak talip işletmeler içindir. Burada koca adına akıbet başvuru tarihini kaçırmamanız gerekiyor. Son referans tarihi 11 Ev 2023” dedi.

KOBİ tanımını işleyen Delice, “Öncelikle KOBİ tanımına biraz değinelim, müteveccih çalışan sayısı 250’den az ve benzeri zamanda net komutan hasılatı veya mali dengelem toplamından herhangi biri 250 milyon TL’yi aşmayan işletmeler KOBİ tanımına girmektedir. Bu tanımın altında öncelikle orta büyüklükte işletmeler bulunmakta. Şayet müteharrik sayısı 50’nin altında ve ayrımsız zamanda almanak açık satış hasılatı veya mali bilanço toplamından herhangi biri 50 milyon TL’yi aşmıyorsa bu işletme sıradan işletme. Almanak etkin sayısı 10’un altında ve benzeri zamanda açık mir hasılatı yahut mali bilançodan rastgele biri 5 milyon TL’yi aşmıyorsa da bu işletme ev işletme olarak sınıflandırılıyor” ifadelerinde bulundu.

Destek çağrılarından bahseden Necdet Yaşar Mecnunca “01 ve 02 olan çağrılar dijitalleşme ile ilgilendiren. İlk sıradaki dijitalleşmeye yönelik ürünleri üreten firmalar amacıyla geliştirilmiş tıpkı davet. İlk çağrıda devir kısıtı var. Firmaların kâin olan sektörlerde faaliyet göstermesi gerekiyor. Bunlar elektronik beyin, elektronik ürünler, apayrı yerde sınıflandırılmamış makine ve takım imalatı, gelgel ve uzay araçları ile ilişkin araba ve takım imalatı ve marifet el işi sektöründe firmalar ruh gösteriyorsa dijitalleşme dahilinde üretecekleri mahsulat amacıyla destek olabiliyoruz. seçkin firma ölçeği kısıtlaması yoktur KOBİ adına uyması yeterlidir. Günün arz mehabetli çağrısı ise üçüncü çağrı zira burada herhangi bir dijitalleşme ile ilişik bunama yok. Üretim verimliliğini tasarruf etmek isteyen istihsal maliyetlerini kesmek, istihsal kalitesini bırakmak, ürün kalitesinin sürekliliğinin seçmek, ek değerli üretim ayırmak, ürünlerini ihya kapasitesini çoğaltmak ve takdir – analiz altyapısını düzeltmek talip kül imalatçı firmalar başvuru yapabilir. Buradaki biricik kısıt esas faaliyetin imalatı olması lazım. Burada benzeri ateh elan devreye giriyor, mikro işletmeler buna başvuramayacaklar, yalnızca siktirici ve ılımlı boyutlu işletmeler buna başvurabilecekler. Burada bilançonuz ile ilişkin hiçbir ateh namevcut” şeklendi konuştu.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplanması ile sona erdi. – DÜZCE

Share: