Siirtli bal üreticileri cali yavru karşı vatandaşı uyardı

Siirtli bal üreticileri, varlıklı floraya topluluk Pervari ilçesine sınırlanmış Çobanören Yaylası’nda geçim zarfında bal üretiyor.

Organik bal üretimi amacıyla yılın balaban bölümünü arılarla ilgilenen ve düzenlilik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarla huzurun sağlandığı yaylada nâkil arıcıların yüzü geçim ortamının oluşmasıyla gülüyor. Cali balların “Pervari balı” etiketiyle satıldığı uyarısında kâin bal üreticisi Mehmet Koyuncu, bu konuda vatandaşları uyararak bilinen ve bilindik yerlerden bal alınması gerektiğini dile getirdi. Koyuncu, “Pervari balını üretiyoruz. Dededen kalma işi yapıyoruz. Şu anda bin 700 rakımdayız. Binlerce çiçek var. Doğru incik. Türkiye’nin seçkin yerine gönderiyoruz. Ego buradan vatandaşlarımız uyarıyorum değişik yerlerden bal alıyorlar Pervari balı namına gösteriyorlar bizim balımız değil. Bizim balımız ağız ağıza uzvi baldır” dedi.

Ürettikleri balı Türkiye’nin temas namına gönderdiklerini tamlayan Muhammed Haşim Acar, Pervari balının bir nice hastalığa mebzul geldiğini söyledi. Bal tüketicilerini düzme çocuk cebin uyarıcı Acar, “Yıllardır bu işi yapıyoruz. Emeğimiz ekmeğimiz her şeyimiz bütün bu arılar üstünde. Teşrinisani ayında üstelik hasadımız olacak. Balımız ciddi bir bal. Türkiye’nin rastgele adına gönderiyoruz. Pervari balımız anılmış bire bir balımız. Buradan de vatandaşlarımızı uyarıyorum yapmacıklı ballara kanmasınlar bu otantik tıpkısı bal birçok hastalığa da iyi geliyor herkese tavsiye mektubu ediyorum” diye konuştu. – SİİRTShare: