Siirt’te adli sene açılış töreni yapıldı

Siirt’te adli yılın başlaması zımnında tören düzenlendi.

Adliye bahçesinde planlı merasim, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende mütekellim Ilbay Vekili Fatih Kurt, adli yılın dobra olması dileğinde bulunarak, adaletin, devletin varlığının sebebi olduğunu söyledi.

Ecdadın fethettiği topraklarda yaşayış ve güvenin adaletle kuruluş edildiğini belirten Kurt, ati nesillere bırakılacak arz iyicene mirasın da doğruluk anlayışı olduğunu kaydetti.

Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca üstelik şiddet camiasının hak gibi çokça oylumlu aynı ağırlık taşıdığını dile getirdi.

“Duruşma salonumuzda duvarda yazılan Hazreti Ömer’in ‘Doğruluk Mülkün Temelidir’ sözü devletin orduyla değil, parayla değil, erke kaynakları, uran ve tecim ile değil adaletle yaşadığını belirtiyor.” diyen Sarıca, “Zira adaleti cemi manasıyla tesis ettiğimizde başka temas molekül doğrusu bizatihi ati, gelişecek, yaşayacak, ülkeyi ve toplumu kuşatacaktır. Bu suretle demokrasinin, eş haklarının, ülfet devletinin, dinç tıpkısı iktisadi yapının, kalkınmanın, refahın, huzurun, güvenliğin ve barışın teminatı mutlak kalifiye ayrımsız yargıya erbap olmaktan geçmektedir.” ifadesini kullandı.

Sarıca, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Doğru Kiraz’ın memleketinde görev yapmaktan nazik bahtiyarlık duyduğunu sözlerine ekledi.

Törende, Siirt Hak Komisyonu Başkanı Erhan Obut bile herkesin adaletin henüz aceleci, çalışkan ve elan hakkaniyetli adına adına gelmesi amacıyla elinden geleni yapması gerektiğini aktardı.

İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Altay ve Siirt Barosu Başkanı Kenan Bilge dahi birer danışma yaptı.

Törene Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, İl Uyanık Komutanı Liva Emrullah Balaban, İl Güvenlik Müdürü Melik Yıldırımoğlu, hakim ve savcılar, baro üyeleri ile adliye çalışanları katıldı.Share: