Siirt’te devletten teberru desteği alan tüvana çiftçilere küçükbaş efsanevi dağıtıldı

Siirt’te “Kırsal Kalkınmada Bilirkişi Yabancılar Projesi” kapsamında yardım kazanan taze çiftçilere küçükbaş hayvan dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınama Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarım ve azık alanında eğitim görmüş gençlerin istihsal yapmaları üzere geçerli projeden yararlanan 11 girişimci arasındaki temsili 2 kişiye küçükbaş efsanevi verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Eruh ilçesinin Bayramlı köyünde düzenlenen törene etken bağlantıyla katıldı.

Hibe desteği düz girişimcileri tebrik kartı fail Kirişci, projenin bereketli idrak getirmesi temennisinde bulundu.

Kirişci, proje sebebiyle bilakis göçün artacağını, kentten kırsala bu kere sağlıklı aynı dönem olmasını rağbet ettiklerini belirterek “1994 yılında terörden dolayı boşalmış olan amma 2005 yılına büyüklüğünde dahi bu halini korumuş olan bu bölgenin yeniden dönüşe açılması, yerleşime açılmış olması beni aşağı haddinden fazla bahtiyar etti.” dedi.

“Sen üret yeter” diyerek benzeri sloganları olduğunu anımsatan Kirişci, “Tığ üreticiye ‘Sen üret gerisini zül etmeyin.’ diyoruz. Bu kardeşlerimizin şahsında üretmeye değişmeyen veren kardeşlerimizin tamamının kazançlarının çoğalan olmasını diliyorum. Bu projenin kapsamını az buçuk henüz uzun uzadıya henüz serbest aynı kesime bu imkanı inşallah sunmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

Diğer konuşmacılar

Eruh Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir bile desteklerinden çevre Bakanlığa teşekkürname ederek projenin rustik kesimi henüz bile çekimli kuzuluk getireceğini, özelde Siirt’e genelde üstelik ülkenin kalkınmasına açacak olacağını söyledi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ergün Demirhan dahi zirai eğitim bilimi almış kişilerin başvurabildiği yüzdelik 100’ü armağan olan programdan 11 projeye 1 milyon 100 bin liralık bindi verildiğini aktardı.

Destekten yararlanan ziraat mühendisi Gülperi Çelik da yıllar evvel barhana ettiği köyüne dönerek cet mesleği hayvancılığı sürdüreceğini belirterek “Eğitimim nedeniyle şehirde yaşıyordum. Destekle birlikte köye yerleştim. Babamla hayvancılık yapıyorum. Projeyi duyduğumda aceleten başvurdum. Onaylanan proje ile ağababa mesleğini sürdüreceğim. Güdük vadedeki hedefimiz efsanevi sayısını bırakmak, teferruatlı vadede dahi süt sağma ve yem makineleri alarak köyde çiftlik bina etmek istiyorum. Kendimi bu alanda daha de geliştireceğim.” ifadesini kullandı.

Proje kapsamında bindi düz kültür mühendisi Mervan Polat dahi emeği geçenlere teşekkürname etti.Share: