Sındırgılı vatandaşlar depremzedeler üzere seferber oldu

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde, hareket bölgesine 30 tır dolusu müzaheret malzemesi ve Hatay’a 100 konteyner ocak amacıyla servet yardımı toplandı.

Türkiye’yi derinden yaralayan Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin geçmiş gününden bu yana Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde adeta Halas Savaşı’nı hatırlatan tıpkı yardım seferberliği yaşanıyor. Asrın felaketi olarak nitelendiren, binlerce fert kaybının yaşandığı ve şehirlerin büyük kısmının yok olduğu depremin yaralarını bürümek namına Sındırgı Belediyesi öncülüğünde STK’lar, siyasi partiler, amme kurumları arkalama seferberliğine bitmeme ediyor.

Çocuğundan yaşlısına herkesin kendince tıpkı yardımda bulunduğu seferberlikte AFAD koordinasyonunda bölgeye 30 tırdan aşkın müzaheret malzemesi gönderildi. Depremin önceki günlerinde fahri aşçılar bölgede sıcak kemirmek yaparken; fahri operatörler, tesisatçılar, Sındırgı Taharri Istirdat ekipleri, fahri vatandaşlar yer sarsıntısı bölgesinde müzaheret çalışmalarına katıldı.

AK Parti ve MHP kaymakamlık başkanları, sedir üyeleri birlikte arkalama dağıtım ve tayin çalışmalarda sarsıntı bölgesinde fariza aldı. Gaziantep Nurdağı ve Malatya bölgesinde temizlik ve ilaçlama ekipleri da çalışmalarını dönüşümlü kendisine sürdürüyor. Kızılay, AFAD üzere resmi hesaplara toplanan nakdi yardımlar de yatırılırken, umre parasını bağışlayan Yüreğilli Mehmet Çakırhan, acun genelinde gönüllere dokundu ve namına mevrut umre tekliflerine bile müfit deyip tıpkısı mütalaa daha vererek herkesi yardım seferberliğine çağırma etti. Bazen arabasını bağışladı; birtakım arsasını bazen ise kumbarasını. Alelade ilçenin koca yürekli insanları benzer tıpkısı teavün seferberliğine imza atıyor.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Sakil de depremden etkilenen illeri gezerek AFAD koordinasyonunda yardımların depolara ulaşmasını ve evgin ihtiyaçların belirlenmesini sağladı. Bölgenin durumuna göre Sındırgı’de toplanan yardımlara öncelik verildi.

Sındırgılı kadınlar caize hazırlarken, kutup battaniye ve ruba da dikti. Anlayışsız kadınlar savuşturmak yaparken, mektepli ve öğretmenler soba yaptı. Rustik mahalledeki vatandaşlar ise odunları hazırladı. Enstantane yardımlar aracısız adına gerekseme olan bölgelere konfirmasyon edildi. Füru ise adeta büyüklere örnek yerine kumbarasını bağışladı, oyuncaklarını depremzedelere gönderdi. Sındırgı genelinde ise 6 değişik ilden Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı iş birliği ile ilçeye gelen depremzedeler, ‘Evim Yuvan Olsun’ dahilinde iyilikçi vatandaşların açtığı evlere, otellere yerleştirildi.

65’in üzerinde konteyner ücreti toplandı

Bölgenin sunma makro ihtiyacının tahaffuz ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Güç, Hatay dönüşü ise mahalle muhtarlarını toplayarak ‘Sındırgı Mahallesi’ kampanyasını başlattı. Ilçe onayı ile açılan müzaheret hesabı ile kısa müddet içerisinde seferber olan Sındırgı halkı, 65’in üzerinde taşımalık ücretini topladı. AFAD eliyle yapılacak içtima belirlenmesi ve kayran teslimin yapılması ile gelişigüzel Sındırgı Belediyesi ekipleri bölgede altyapı ve projelendirme çalışmalarına başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi hareket birliğinde yapılacak enfrastrüktür ve kasaba düzenleme çalışmaları sonrasında üretilen konteynerler yerleştirilecek. Mart kocaoğlan sonuna büyüklüğünde konteyner evlerin da depremzedelere teslim edilmesi planlanıyor. – BALIKESİR

Share: