Sinop’ta sert hava koşulları balık tezgâhlarını etkiledi

Sinop’ta akıbet günlerde yaşanan kaba albeni koşulları balık tezgahlarında üstelik etkisini gösterdi.

Karadeniz’dahi serencam günlerde yaşanan sert çekicilik koşulları balık tezgahlarında etkisini gösterdi. Balık tezgahlarında hamsinin kilosu 50 liradan, mezgitin kilosu 40-50 liradan satışa sunuldu. Vatandaşlara fiyatlar benzeri hacim pahalı gelirken, balıkçılar ise normal olduğunu savundu.

“Aynı güldürüyor aynı öldürüyor”

Bu sezonda hamsinin dayanıklı muvazeneli görünmediğini söyleyen balıkçı Adnan Çıpa, “Şu anda hamsiler deneyli fakat kilosunu 50 liradan satıyoruz. Kavi ayrımsız yağmur da bulunmayan tezgahlarda, müşteriye atfetmek amacıyla biz de ancak 10-12 sandık hamsi alıyoruz, fiyatlı gidiyor. Tavuk Balığı ise 40-50 lira civarında satılıyor. Denizlerde dayanabilen tıpkı balık namevcut, hak gelen kayığa geliyor amma rast gelmeyen üstelik geziyor, mübarek eli nimetli mazot yakıyorlar. Bu yıl hamsi sezonu böyle, tıpkı güldürüyor bire bir öldürüyor. Allah gemicilere zahmetsiz versin” diyerek konuştu.

Balıkçı Melik Erol ise, “Önceki senelere bakarak biraz bastırık var tabii, dokuz canlı tıpkısı ongunluk bulunmayan. Hamsiden bambaşka barbunya, tirsi, tavuk balığı ve kalkan var” dedi. – SİNOP

Share: