Şırnak’ın geçmiş eş kooperatifi kuruldu

Şırnak’ın önceki eş kooperatifi kuruldu

ŞIRNAK Şırnak’ta avrat istihdamını tezyit etmek için önceki kadın kooperatifi kuruldu. Şırnak Karı Eli Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Ayşe Ayter’in girişimleri ile kurulan ve kadınların ürettikleri ürünlerin eş noktasının açılışı yapıldı.

Açılışa Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, eşi İlknur Bilim Adamı, çalım müdürleri ve çokça sayıda vatandaş katıldı. Şırnak Karı Eli Istihsal ve İşletme Kooperatifi açılışında mütekellim Şırnak Valisi Osman Bilgin, “Kadınlarımızın eseri olan, ürettikleri ürünlerin satılacağı, kavil kaynağı oluşturacağı, onlara yetişek sağlayacak ve benzeri zamanda onların sosyalleşmesini bile sağlayacağı tıpkı düz olan kooperatifçiliğin ve burada yerelde uygulayıcısı olan karı kooperatifimizin evire çevire bire bir çalışmasının sonucudur. Seçme yerde, köylerde, beldelerde, merkezlerde ve artık değme noktada kadınlarımızın ürettiğini görüyoruz. Bu bizi bahtiyar ediyor” dedi. Şırnak Karı Eli Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Ayşe Ayter bile, Şırnak’ın önceki kadın kooperatifini kurmaktan ufuk mutlu olduklarını söyledi. Ayter, “Kooperatifimiz üretime dair olup, eğitimi kalık kalık kadınlarımıza ve tendürüst kızlarımıza bindi yöneltmek, öz ayakların üstünde durmalarını sağlamak için kurduğumuz tıpkı kooperatiftir. Ürettiğimiz ürünleri de satabilmek için böyle bire bir bey noktası oluşturduk” diye niteleyerek konuştu.

Açılış kurdelesinin kesiminin peşi sıra Vali Osman Bilim Adamı, eşi İlknur Bilim Adamı ve katılımcılar ile birlikte Şırnak Eş Eli Üretim ve İşletme Kooperatifi aracılığıyla üretilen ürünler incelendi.

Share: