Sisin canlı olduğu Kapadokya’da tayyare ve palavra uçuşları iptal edildi

Sisin etkili olduğu Kapadokya’birlikte uçak ve palavra uçuşları nakız edildi

NEVŞEHİR – UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde kayran düz Kapadokya bölgesini gezmeye mevrut turistler, peribacalarını yavaş sis dolayısıyla görmekte zorlandı.

Peribacaları, vadileri ve misilsiz manzaraları turistlerin ilgisine sunan Kapadokya’da sis sabahın erken saatlerinde faal oldu. Kapadokya’nın olumsuz hava şartlarına aldırış etmeden Kapadokya bölgesinde ki afsunlu manzaranın tadını çıkaran turistler verimli artağan yadigâr fotoğrafı çektirdi. Kapadokya’yı gezmeye mevrut Japon gezmen Tetsuro Tsukamoto, “Kapadokya’yı iyi buldum. Sabah saatlerinde temiz görüntü ile karşılaştık. Bu görünüş beni çok bahtiyar etti” dedi. Içtimai medyada üzerinden daim naklen yayın yaparak Kapadokya’yı tanıttığını söyleyen Japon gezmen Tomoe Nagami ise, “Kapadokya sis ve karlar altında idi ama ben tepeden inme buldum. Kapadokya’nın tamamlamak güzelliklerini arkadaşlarıma ve çevreme anlatacağım” dedi.

Nevşehir genelinde sis dolayısıyla düz saha 30 metreye büyüklüğünde düşen düşün mesafesi nedeniyle ısıdam hava palavra uçuşları bile üç gündür yapılamıyor. Gösterişli sis dolayısıyla evvel akşam ezanı saatlerinde yapılacak olan 20: 55 ve 21: 40 Nevşehir- İstanbul tayyare seferleri bile nakız edildi. Bu sabahleyin saatlerinde de İstanbul’daki bati sis nedeniyle İstanbul-Nevşehir tayyare seferide 1 buçuk saat tehirli yapıldı.

Misafirlerine 4 mevsim ayrı görk sunan sis dahi kaybolan peribacaları havadan dron ile görüntülendi.

Share: