Sivas’ta “ısıdam kültürü” temalı serginin açılışı yapıldı

Türkiye’nin türlü şehirlerinde pir sanatlar alanında uzmanlaşmış akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 30 sanatkâr, Sivas’ta geleneksel ısıdam kültürü temalı sergi açtı.

Küratörlüğünü Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Ulum Enstitüsü yükseklisans çabuk öğrencisi Caner Kemahlıoğlu’nun yaptığı “The Hammam” isimli geleneksel ve gündeş musahabe sergisi, Şemsi Sivasi İl Umum Kütüphanesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kemahlıoğlu, İl Firez ve Turizm Müdürlüğü gelişim birliğiyle açılan sergide, ilkin Sivas, Ankara, Adana, Edirne ve Tunceli başlamak üzere Türkiye’nin değişik şehirlerinde iyicene sanatlar alanında uzmanlaşmış akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 30 sanatçının eserlerinin vadi aldığını söyledi.

Sergideki eserlerin kısaca 5 ayda titizlikle hazırlandığını belirten Kemahlıoğlu, “Sergide kâin asar, kılık, yük, statü, moda ve sayısal alanda değişik tarzlarda ortaya konuluyor. Yağlıboya, akrilik boya, taş konusunda boyama, seramik üzerine boya, sigrafitto, ekolojik ve sayısal etki kabil sanatın birçok düzen bağı alanına de antrparantez meydan veriyor.” dedi.

Kemahlıoğlu, eserler hazırlanırken sanatçıların ayrımlı disiplinler ve teknikler kullandığını dile getirerek, “Sergimizde 30 sanatçının 30 eseri bulunuyor. Sergimize, ayrımlı kültürlerden ve şehirlerden sanatçılarımız ulama verdi. Zira yunak, Türk kültürünün olmazsa olamaz kavramlarından biri. Tığ da evvel adına Sivas hamamlarından yola çıktık, peşi sıra farklı Türk hamamları ve henüz sonra dünya hamamlarına açılarak sanata ayrımlı benzeri husus araladık.” diye niteleyerek konuştu.

Sergiye Ankara’dan katkıda bulunan hanek direktörü Hakim Özcan üstelik hamamın yüzyıllardır devam eden Rum kültürü olduğuna dikkati çekerek, “Biz sanatçılar adına önce kendi kültürümüzü tanımalıyız, kendimizden yola çıkmalıyız. Bu konularda farkındalık oluşturup sonrasında dünyadaki tam gelişmeleri takip ediyor olmamız geçişsiz. Esasta öz değerlerimize sahip çıktıktan sonradan başka alanlarda de başarıyı yakalayabileceğimize inanıyorum. Bu sebeple ego alelhusus gençlerimiz ve çocuklarımızın sergiyi gezmelerini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Işporta, 6 Kasım’a büyüklüğünde müzakere edilebilecek.

Share: