Son dakika bilgi | İlk pedalı Kazakistan’da çevirdi, sonuç durağı Keçiören oldu

Kazak Yazar Ahmet Baitursynov’un doğumunun 150’nci yıl dönümü dolayısıyla ilk pedalını Kazakistan’dahi çeviren Kazak Sporcu ve Edip Yernat Melsoğlu’nun son durağı Keçiören oldu.

Kazak Edip Ahmet Baitursynov’un doğumunun 150’nci sene dönümü zımnında 5 Eylül’bile Kazakistan’dan bisikletiyle yola çıkan ve sonuç durağı Keçiören olan Kazak Sporcu ve Yazar Yernat Melsoğlu, Keçiören Belediyesi ve Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla ilçede düzenlenen törenle karşılandı. Keçiören Kazak Âşık Abay İbrahim Kunanbay Parkı’ndaki karşılama törenine Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ve büyükelçilik çalışanları katıldı.

Altınok törende katılımcılara hitaben taptığı konuşmada, “Kazak Yazar Ahmet Baitursynov’un doğumunun 150’nci yıl dönümünde, Türk kültürünün tanıtılması hesabına binlerce kilometre ayakçak çevirerek yolculuğunu Keçiören’imizde mütemmim Kazak Sportmen Yernat Melsoğlu’nu tebrik ediyorum. Baitursynov, Kazak Türk karın hayatında kocaman tıpkı yere sahiptir. Kazakistan’ın terbiye sisteminin şekillenmesinde eş olmuş aynı yazar, âşık ve kanı insanıdır. Onun mevlit sene dönümünü Türk kültürümüzü neşelendirmek ve fark etmek amacıyla benzeri açacak namına gördük. Türkiye’nin sınırları Edirne’den Kars’a büyüklüğünde değildir. Bizim sınırlarımız Allah Dağları, Altaylar, Sibirya, Garp Avrupa, Ortadoğu, Afrika’ya kadar uzanır. Bizler nazik aynı medeniyetin ve ecdadın evlatlarıyız. Bu değerlerimize cemaat çıkan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Törenimize katılan Büyükelçimize ve cümle katılımcılara teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev dahi Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un Türk kültürünü neşelendirmek ve öncelemek amacıyla şişman mücahede gösterdiğini belirterek, “Keçiören, Türk dünyasının tıpkı minyatürü gibidir. bu haysiyetle törenimizi burada gerçekleştirdik. Sporcumuza ve tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

Kazakistan’dan kaide çevirmeye başlayan ve Gürcistan Batum üzerinden Rize, Trabzon, Samsun, Çorum ve akıbet adına Keçiören’e vasıl Kazak Sportmen Yernat Melsoğlu üstelik kendisini karşılayan herkese teşekkürname etti. – ANKARA

Share: