Son dakika vukuf: Boşanma aşamasındayken eşi ve ailesini silahla alıkoyan sanığa 5 suçtan 13 sene 6 ay mapushane ve boşaltma kararı

ŞİŞLİ’üstelik 7 kamer geçmiş boşanma aşamasında olduğu eşi ve ailesinin yaşadıkları binaya kapısını kırarak girdikten bilahare silahla kötü yazar “Buradan kimse esen çıkmayacak” diyerek hürriyetlerini kısıtladığı gerekçesiyle mevkuf yargılanan Tugay Nezir karşı değişmeyen bundan sonra. Duruşma, sanık Tugay Nezir için ilkokul ayrı suçtan toplanmış 13 sene 6 kamer 13 devir hapishane cezası vererek tahliyesine değişmeyen verdi. Nezir’ın çarkıt eşinin yaşadığı binaya 1 kilometre mesafesine büyüklüğünde yaklaşmamasına birlikte karar verildi.

İstanbul 53. Asliye Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Tugay Adak getirildi. Duruşmada şahit namına dinlenen Özel Harekat Yazıhane Müdürlüğünde polis güçleri Haysiyet Y. sanığı evin balkonunda, tabancalı halde gördüklerini, methal ekibine akıllıcasına ızdırap ettiğini, tabancayı bırakması konusunda uyardıklarını ancak sanığın bırakmaması üstüne engelleme ettiklerini belirtti.

Duruşma savcısı anne üzerine mütalaasında, sanığın eşi İnci ile tecezzi aşamasında olduklarını, eşiyle arasındaki problemlerden kayınvalidesi Saniye’yi mesul tuttuğu, görüngü günü de eşinin yaşadığı apartmana gelerek bahsetmek istediğini, eşinin temas etmek istememesi üzerine havaya zehir ettiği ve binanın kapısını tekmeleyerek kırıp girdiğini belirtti. Savcı, sanığın “Mala kötülük verme”, “Silahla tehdit”,  “Hakaret”, “Kişiyi hürriyetinden mahrum tevdi” suçlarından cezalandırılmasını ve tahliyesini istek etti.

HAKİM: SENİ TAHLİYE EDERSEM KAPISINA DAYANACAK MISIN?Saraka verilen sanık Tugay Adak birlikte “14 almanak eşim. Bu olay zımnında çok kalbi kırık ve pişmanım” dedi. Bilgili, “Seni tahliye edersem kapısına dayanacak mısın?” deyince maznun Adak, “Boşaltma olursam doğrudan Kayseri’ye gideceğim. Aynı henüz bile buraya gelmeyeceğim. Şikayetçi benim 14 yıllık eşim. Boşandık. Artık ondan vazgeçtim.Tahliyemi murat ediyorum” dedi. Sanık Nezir son sözünde de “Beraatimi istek ediyorum. Pişmanım” dedi. Sanık avukatı da müvekkilinin muhataba müteveccih hakareti olmadığını, müvekkilinin öz başına silah dayaması dolayısıyla kimseyi tehdit iradesinin olmadığını, kişiyi hürriyetinden mahrum salıverme suçunun unsurlarının ise oluşmadığını, bu nedenle tam suçlardan beraatini ve tahliyesini rica etti.

BİR SUÇTAN AKLANMA KARARI VERİLDİMahkeme, sanığın eşi İnci ve Saniye’ye yönelik “Mala uymazlık ita” suçundan eşi ve dip köken derecesinde kayınbirader hısmına cebin işlediğinden ve kişisel cezasızlık nedeni bulunduğundan bu suçtan ukubet verilmesine vadi olmadığına değişmeyen verdi. Sanığa “Ev dokunulmazlığını ihlal” suçunun yasalı unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildi.

5 SUÇTAN UKUBET VERİLDİSanığın aynı binada etkili eşinin akrabaları olan şikayetçi Neriman Özkan ve İpek Balta’ya cebin “Mala uymazlık verme” suçlarından 5’er ay delik tevessül etmek üzere bütün 10 ay mahpushane cezası verdi.  Sanık “Silahla gözdağı” suçundan ise apansızın fazla şikayetçiye alın işlemesinden âlem takdiri tenzilat dahi uygulanarak 2 sene 7 ay 7 dönüş mahpushane cezasına çarptırıldı.Sanığın eşine ve kayınvalidesine “Taşlama” suçundan 5 ay 25’er dönme mapus kalkmak için mecmu 11 kamer 20 çevrim cezaevi cezası verildi. Sanığa gayrı şikayetçilere yönelik “Hakaret” suçundan ise 7 kamer 8 dönüş kodes cezası verildi. Sanığın “Kişiyi hürriyetinden yoksun terk” suçunun sabit olduğunu belirten mahkeme7 sene 6 kamer hapishane cezasına çarptırdı. Sanık Tuğgeneral Nezir’a “Ruhsatsız silah sürmek” suçundan da 1 yıl 8 çevrim mapushane cezası verildi. Sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate düz murafaa, tahliyesine karar verdi. Mahkeme, maznun karşı şikayetçilerin ikametgahına 1 kilometre ara sınırına yaklaşmamasına ve arz yakın karakola iki dolaşma imza isnat etmek şartı da koydu.

OLAYIN GEÇMİŞİOlay, Kuştepe Mahallesi Köz Çıkmaz üstünde bulunan 4 bükülmüş binada 23 Şubat 2022’dahi meydana geldi. Sakil Sancak Adak, boşanma aşamasında olduğu eşi İnci Adak’ın kaldığı binaya girdi.  Elindeki silahla eşinin bulunduğu daireye giremeyen Adak, dal kata artık. Yapı kattaki dairenin balkonuna çıkan Adak, elinde silahla tehditler savurdu. Tugay Adak, olay namına gönderme edilen özel harekat polislerinin düzenlediği operasyonda vurularak yakalandı. Sancak Nezir, 25 Küçük Ay’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Share: