Son zaman haber | Cankurtaran sürücülerine verilen ileri sürüş eğitimiyle kazalarda tenakus oldu

Burdur’da İl Sağlık Müdürlüğünce 112 Ivedi Sağlıkta görevli esenlik çalışanlarına sunulan gelecek sürüş tekniği eğitimiyle ambulans kazalarında çetin oranda tenakus görüldü.

İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, eğitim alanında gazetecilere, cankurtaran kullanan personelin hem zat hem bile taşıdıkları hastaların duygusal güvenliklerini sağlamaları üzere eğitimin verildiğini söyledi.

Ambulans Sürüş Tekniği Eğitimi sonucunda heybetli hoşgörüsüz dönüşler aldıklarını belirten Şenbayram, ilde görev fail personelin ilk 30 dakikada kırsaldaki, evvel 10 dakikada kentteki vakalara ulaşmada yüzde 99 oranında sükse sağladığını anlattı.

“Bu yıl kentte ambulansın karıştığı 1 ilçe oldu”

Bu muvasala sürelerini yakalarken kaza yapmamak ve trafik güvenliğini tehlikeye atmamak amacıyla birlikte uğraştıklarını dile getiren Şenbayram şöyle konuştu:

“2017’den beri eğitimlerimiz bitmeme ediyor. 2017’birlikte ambulanslarımızın karıştığı 13 kaza varken bu sene takkadak 1 kaymakamlık oldu. Yılın ilk dokuz ayında 25 bin olay taşıdık. Bu sene cemi ambulanslarımız 1 milyon 150 bin kilometre kat intaç etti. Bu kadar mufassal mesafede kaymakamlık oranlarının bu kadar çokça düşmesini bu eğitimlere borçluyuz.”

Şenbayram şu esas büyüklüğünde 150 personelin eğitimlerini tamamladığını sözlerine ekledi.

Eğitmen Müstakil Gümüş de eğitimin tıpkısı ahit teorik, 3 dönem ameliye almak için dört dönem sürdüğünü belen ederek “Amacımız güvenli cankurtaran sürüş tekniklerini arkadaşlara öğreterek güvenli hastalanmış naklini sağlamaktır. Oluşabilecek arızaları tanımlayabilmeleri ve engelleme edebilmelerini de öğretiyoruz.” diyerek konuştu.

112 Evgin Sağlık personeli Uzun Yaman birlikte eğitimin çok hayır olduğunu dile getirerek kendilerini mesleklerinde geliştirme imkanı yakaladıklarını kaydetti.

Share: