Sonuç zaman bilgelik: Kuzenler Büşra- Tuğçe cinayetinde, sanıklara baştan yargılama

BALIKESİR’bile, kuzenler Büşra Karabacak (10) ve Tuğçe Yıldırım’ın (10) kaybolmalarından 44 periyot sonraları cesetlerinin bulunmasıyla ilişkin kıya davasında müebbet hapis ve aklanma kararları, istinaf mahkemesince bozuldu. Sanıkların bir bakan avukat vasıtasıyla hile edilmesinin CMK’ya karşıt olduğunu belirten duruşma, dava sürecinde 6 değişik adli tıp kurumundan alınan kararların bile çatışık olduğunu belirtti. Duruşma, Türkiye çapında genetik biliminde eksper olan ve dosyaya fikir bildirmeyen 5 nefis bakir yıldız bilimi vasıtasıyla dosyanın incelenmesine hükmetti. Karara bakarak sanıklar, yeniden yargılanacak.

Savaştepe ilçesinde, 21 Mart 2006’bile, okula revan ve bire bir henüz olgun alınamayan Büşra Karabacak ve kuzeni Tuğçe Yıldırım’ın 44 çağ sonra cansız bedenlerinin bulunmasıyla ait davada, Balıkesir 1’inci Ciddi Ukubet Mahkemesi’nce 22 Nisan 2022’birlikte değişmeyen verildi. Sanıklar Seyhan ve Ayhan Yakar kardeşlere 2’şer kere ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezası verilirken, tutuklanmadan yargılanan A.Ç. (35) ve Y.E.’nin (44) beraatine karar verildi. Antrparantez vakfedilmiş sanıklar Seyhan ve Ayhan Yakar kardeşler ile tutuksuz A.Ç. ve Y.E. hakkındaki fücceten aşkın dirilik ile alay malay çocuğu hürriyetinden yoksun kılma suçundan süre aşımı zımnında davanın düşmesi hükmedildi. Değişmeyen üzere istinaf mahkemesine savcılık ve taraf avukatları yoluyla itiraz edildi.

BOZMA KARARLARI Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ukubet Dairesi, Balıkesir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi eliyle verilen kararı bozdu. Sanıkların benzeri icra vekili avukat vasıtasıyla dubara edilmesinin CMK’nın 289/1 maddesine marjinal olduğunu tamlayan murafaa, sanık yönünden savunmada zayıflık yarattığı durumlarda, sanıklar ortada kazanç uyuşmazlığı bulunduğunun kabulünün gerektiğini vurguladı. Sav sürecinde 6 değişik adli tıp kurumundan alınan kararların çatışık olduğunu belirten Bursa Mıntıka Adalet Mahkemesi 1’inci Ukubet Dairesi, umum kanaate varılmasını sağlayacak raporun alınmamasını dahi çelişkinin giderilmeye çalışılmaması kendisine değerlendirdi. Duruşma, Türkiye çapında kalıtım bilimi biliminde ehlihibre olan ve dosyaya fikir bildirmeyen 5 yabanlık kullanılmamış gök bilimi marifetiyle dosyanın incelenmesine hükmetti.BERAAT EDENLER DE YENİDEN YARGILANACAKBalıkesir 1’inci Kırıcı Ceza Mahkemesi’nin, şırakkadak aşkın emanet ile birlikte çocuğu hürriyetinden mahrum kılma suçlamasıyla ilgilendiren zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesi kararı üstelik Bursa Nahiye Adalet Mahkemesi 1’inci Ukubet Dairesi’nce bozuldu. Buna göre, 15 yıl olan sevgili süre aşımı süresinin, TCK’nın 67/4. maddesine göre yabansı sav zaman aşımı süresi kendisine 22 sene 6 kamer olduğu tamlanan karara göre sevgili, bozuldu. Baştan yargılamanın, 12 Aralık’ta Balıkesir Adliyesi’nde yapılacağı öğrenildi.’HUKUKA OLAN İNANCIMIZI YİTİRMEYECEĞİZ’Davayı strateji fail Sil Yeniden Kadına Yönelik Şiddet ve Yavru İstismarıyla Uğraş Derneği Başkanı Ayşegül Küçükafacan ve avukat Faruk Akdağ de konuyla ilişkin değerlendirmede bulundu. Küçükafacan, “Elimizdeki delili de netleştiremediğimiz uzunca aynı proses yaşadık. Yaşadık üstelik aileler elbet yaşadı? O kuruldan bu kurula, o mütalaadan bu mütalaaya beribenzer ‘Artık pes’ dedirten bir kapsam bu. Ego lüzumlu aileleri gerekse birlikte davanın başından beri gönüllülük esasına bakarak müteharrik kilometrelerce yol gidip gelen avukat sayın İbrahim Erenci’yi kutluyorum. Seçme ailenin kaldıramayacağı süreçleri göğüsleyen Ayşe ve Hanife hanımı ayakta alkışlıyorum. Bu değişmeyen, tayin ettiğimiz hususların duruşma eliyle bile tespitini içeren bir değişmeyen oldu. Deminden temennimiz, mahkemenin ve kurulların ivedilikle DNA testinin sonuçlandırılması hususunu ele almalarıdır. Aklanma fail sanıklar amacıyla anlık başlayacak. Yerel duruşma çoktan bu yargılamayı yapmalıydı. 15 almanak müddet bildirimden değil savcılık soruşturmasının uzunluğundan kaynaklanmıştır. Bir müruruzaman varsa bunun cezasını tebligat fail ailelere değil, soruşturmanın bu büyüklüğünde ayrıntılı sürmesine para edebiliriz. İstinaf mahkemesindeki karar, sanıklar için tıpkısı umut doğurmuştur ama bilinsin kim adalet leşker geç yerini bulacaktır. Hukuka olan inancımızı katiyen yitirmeyeceğiz” dedi.

Share: