Sonuç zaman haberi | Domestik silahlar 80’in üstünde ülkeye ihraç ediliyor

Türk mühendisler yoluyla geliştirilen yerli silahlar dünyaya ihraç ediliyor. 80’in üstünde ülkeye ihraç edilen yerli silahlar Türk savunma sanayii sektörünün ihracatına da balaban yardım sağlıyor. 25-28 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenecek KAYRAN EXPO Savunma, Havacılık ve Gök Sanayi Fuarı’nda yerel üretim silahlar üstelik sergilenecek. Alelhusus ÇAKER tarafından rabıta gören silahlar Asya ve Afrika’daki ülkelerin manşet kuvvetleri marifetiyle yeğleme ediliyor.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın yeryüzü balaban endüstri kümesi SAHA İstanbul yoluyla planlı YER EXPO Defans, Havacılık ve Gök Uran Fuarı, 25-28 Ilk Teşrin 2022 tarihleri ortada gerçekleşecek. Defans sanayi şirketlerinden KOBİ’lere, üniversitelere, tedarikçilere ve Ar-Ge merkezlerine büyüklüğünde savunma, havacılık ve gök sektörünün kamu paydaşlarını fuarda tıpkı araya gelecek. Fuar aynı zamanda hem katılımcılara hem bile ziyaretçilere kocaman teşrikimesai fırsatları sunacak.

Türkiye bu yılın geçmiş 9 ayında defans ve havacılık sanayiinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzdelik 42,2 artışla 2 bilyon 636 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 10 sene geçmiş 800 milyon dolar civarında olan savunma sanayii ihracatı bu sene fuarla birlikte 4,5 milyar doların üstünde olması hedefleniyor.

Öte yandan Türk mühendisler marifetiyle geliştirilen evcil silahlar üstelik fuarda sergilenecek. 80’in üzerinde ülkeye ihraç edilen domestik silahlar Türk savunma sanayii sektörünün ihracatına bile balaban ulama sağlıyor. 25-28 Ilk Teşrin 2022 tarihlerinde düzenlenecek YER EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Uran Fuarı’nda evcil üretim silahlar sergilenecek. Özellikle MEMLUK tarafından bağ gören silahlar Asya ve Afrika’daki ülkelerin kolluk kuvvetleri vasıtasıyla dahi tercih ediliyor. Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş.’nin Düzce’deki fabrikasında 300’ün üzerinde işaret Türk mühendisleri tarafından geliştirilerek dünyaya ihraç ediliyor.

Batur: “Fuarla alay malay savunma sanayiinde 4,5 milyar doların üstünde tıpkı ihracat hedefliyoruz”

YER İstanbul Umumi Sekreteri İlhami Batur, “KAYRAN Expo’ya 57 mutluluk katılacak. Bu ülkelerin 11’inde vekil düzeyinde katılımı olacak. Ayrıca bire bir ülkeden de başvekil düzeyinde benzeri katılım olacak. Bu fuarda ilk defa sergilenecek olan ürünler birlikte var. Bu fuarda özellikle öne intikal etmek istediğimiz insansız bahir araçları konusu olacak. İnsansız deniz araçları üstüne dahi Türkiye bire bir insansız albeni araçları gibi bire bir potansiyel elde etti. Bu fuarda yabancı katılımcılarımıza insansız bahir araçlarımızı sunuyor olacağız. Tıpkısı şekilde mühimmat teknolojilerimizde, elektronik sistemlerde ve insansız kara araçlarında çokça heybetli gelişmeler var. Türkiye’nin serencam dönemlerde özellikle artım trendinde olan savunma sanayii ihracatı, bu fuarla gelişigüzel 4,5 milyar doların üstünde tıpkı ihracat hedefliyor” açıklamalarında bulundu.

Aliş: “Savunma sanayii sektörünün 2023 yılındaki ihracatında yüzdelik 30 artış olacağını düşünüyorum”

Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Güzel Aral Aliş, 80’in üstünde ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizerek, “Bir Nice alanda 300’ün üzerinde ürünümüz var. Değişik kategorilerdeki ürünlere iyesi olmak ihracata yeryüzü nazik desteği sağlıyor. Vakit Kaybetmeden Amerika, Avrupa yahut Afrika değil, dünyanın gelişigüzel ülkesinde var olmaya başladık. Sivil silahlarımızı artık KUL’ye ihraç ediyoruz. Kolluk kuvvetlerinin kullandığı silahları birlikte genellikle Asya ve Afrika kıtalarındaki ülkeler alıyor. Türkiye’nin savunma sanayisinde nazik bir ihracat artışı var. Şu anda ihracat fail sektörler içerisinde en şişman çoğalma oranı defans sanayiinde. Şu anda Türkiye’nin savunma sanayii ihracatı 4 milyar dolar seviyesinde. Savunma sanayii sektörünün 2023 yılındaki ihracatında yüzde 30 elan fazla artım olacağını düşünüyorum” dedi.

Sarsılmaz Silah Uran Umum Müdür Yardımcısı Nuri Kızıltan, “Savunma sektörü Türkiye’da hele sonuç 10 yıldır emniyetsiz bire bir ivme kazandı. Dünyada gelişigüzel noktada gürültülü getiren bir aşamadayız. 80’in üstünde ülkeye dış satım yapıyoruz. Şu anda az daha 3-4 ordunun silahını karşılayacak yapıya geldik ve bu noktada siparişlerimizi da aldık. Askeri silahlar üstüne, şişman tıpkı kadem kaydedildi” diye niteleyerek konuştu.

Fuar, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Defans Bakanlığı, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı destekleriyle 25-28 Ilk Teşrin 2022 tarihleri ortada düzenlenecek. – İSTANBUL

Share: