Sonuç zaman veri | ESKİŞEHİR’DE AMBULANSIN VAKAYA ALGI SÜRESİ, 5 DAKİKANIN ALTINA DÜŞTÜ

ESKİŞEHİR İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nce yıl süresince cankurtaran kullanan 112 ivedi servis personeline ‘ileri sürüş teknikleri’ eğitimi verildi. Bu süreçte 100 personelin eğitim aldığını tamlayan İl Cankurtaran Servisi Başhekimi Dr. Ege Tekebbür Yaygı, Eskişehir özelinde bu eğitimler sonucunda; motosiklet ambulansın de filomuza katılması ve canlı yerine kullanılmaya başlaması ile alay malay vakaya muvasala süremiz, 5 dakikanın altına inik durumda dedi.

Eskişehir’birlikte 41 istasyonda 69 cankurtaran ve 698 personel ile görev eden İl Ambulans Servisi Başhekimliği, yıl boyunca Eskişehir’in beraberinde Kütahya, Bilecik ve Afyonkarahisar’dan gelen 100 büyüklüğünde personele ‘ambulans doğacak sürüş teknikleri’ eğitimleri verdi. Birleştirme sanayi bölgesindeki trafiğe sadık alanda yapılan yılın akıbet eğitimine 20 personel katıldı. 5 çevrim süren eğitimlerde cankurtaran sürücüsü 112 personeli, rappadak fren, mankafa ve encam slalom parkuru ile daralan yollarda direksiyon hakimiyeti tehlikesiz sürüş eğitimlerinden geçirildi. Testleri ve sınavları geçen personele, Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE) Muvaffakiyet Belgesi verildi.

İl ASGE Terbiye Koordinatörü Sercan Özelci, şoförlük fail mevcut umum esenlik personeline tehlikesiz sürüş eğitimi verdiklerini söyledi. Personele parkurlarda muktezi şoförlük alışkanlıklarını geliştirmeye ve kusurlu olanları değiştirmeye müteveccih bire bir eğitimi programı uyguladıklarını anlatım fail Özelci, Trafiğe çıktığımızda anbean bire bir ilçe olasılığı ile karşılaşmamız aşikar. Bu yüzden, karşımıza çalışkan veya donmuş benzeri varlık çıktığı ahit bunlardan kaçınabilme yeteneğini, kâin sürücü alışkanlığını geliştirmeye yönelik ayrımsız çabalama içerisindeyiz. Slalom ve daralan misil parkurlarımız mevcut. Kursiyerlerimizden, parkurlarımızı başarılı ayrımsız şekilde geçmelerini istiyoruz. Bu natürel adına vakaya gidiş-geliş sürelerinde birlikte etkili olacak. Trafikteki sair sürücülerin alışkanlıklarını birlikte değiştirecek. Hem kendilerini hem dahi sair sürücüleri tehlikeye atmadan tehlikesiz bir şekilde debi etmelerini sağlayacaktır dedi.

VAKAYA ULAŞIM 5 DAKİKANIN ALTINA DÜŞTÜ

Eskişehir Cankurtaran Servisi Başhekimi Dr. Veli Kurum Yaygı, sene boyunca 100 kadar personele encam sürüş teknikleri eğitimleri verdiklerini söyledi. Eğitimlerin arkası sıra sürücülerin trafikte vakaya geliş-gidişlerde daha güvenli ve aktif cankurtaran kullandıklarını anlatan Dr. Yaygı, Cankurtaran doğacak sürüş güvenliği ve tehlikesiz sürüş eğitiminde bizim çokça dinç benzeri eğitmen kadromuz var. Bu sebeple Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik’in de toprak kentiyiz. Bu eğitim bilimi, aynı kesim eğitimi esasen. Sene başından bu yana kısaca 100 arkadaşımıza burada; cankurtaran sürüşünde hem güvenli sürüş hem da gelecek teknikler üzerine eğitimler vermiş olduk. Bu yapılan de yılın akıbet eğitimi. Daha evvel motosiklet tehlikesiz encam sürüş eğitimimiz oldu. Bu sayede bölgedeki tekmil cankurtaran sürücülerimiz hem emniyetli sürüş hem birlikte gelecek teknikler üstüne yetişek aldı diyerek konuştu.

‘EĞİTİM İLE TECRÜBE ETMİŞ OLDUK’

Eskişehir’da eğitimler yardımıyla ambulansların vakaya ulaşma sürelerinin bile 5 dakikanın altına düştüğünü kaydeden Dr. Pala, Eskişehir özelinde bu eğitimler sonucunda; motor ambulansın dahi filomuza katılması ve hareketli adına kullanılmaya başlaması ile birlikte vakaya ulaşım süremiz, 5 dakikanın altına inmiş durumda. Bu anlamda Eskişehir’deki yekpare kol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Banal faik gayretleri ile Eskişehir, şu anda Türkiye’nin arz acul sürede ambulansa vasıl ili konumunda dedi.

Bilecik’te görevli acil tababet teknisyeni Nurseda Gülmez, eğitimlerin ardından ambulans sürücülüğünde temiz güveninin arttığını söyledi. Trafikte nelerle karşılaşabileceklerini birlikte eğitimlerde öğrendiğini anlatan Gülmez, Buraya misafir kursiyer olarak geldik. Yetişek haddinden fazla verimliydi. Trafikte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Burada bunları deneme etmiş olduk. Bize arı yiğitlik sağlamış oldu. Eğitimlerde aracın hakimiyeti ile müteallik konular, motosiklet bilgileri, zincir yakışmamış bilgileri aldık. Trafikte ne ile karşılaşacağımızı, bittabi tıpkı reaksiyon vereceğimizi bilmiyoruz ama burada bunu parkurlarda sinama etmiş olduk ifadelerini kullandı.

Share: